Tajemství toho, jak se dožít co nejvyššího věku, se zabývají vědci na mnoha univerzitách a zaručený recept by jistě chtěl znát každý z nás. Možná by však bylo lepší nehledat v tom příliš velkou vědu a zaměřit se na jednoduchá pravidla zdravého životního stylu. Jaká to jsou?

  • Začínáte svůj den kávou, k dopolední svačince si dopřejete energetický nápoj, odpoledne vás naštve nadřízený, tak si ukousnete čokoládu, a na večerním srazu s přáteli se neumíte uvolnit bez skleničky alkoholu? Jak se říká, všeho moc škodí, a v tomto případě to platí dvojnásob. Jestliže ve svém životě neustále hledáte nějaké záchranné „berličky“, jejich důsledkem může být vytvoření závislosti, která vám k vyššímu věku rozhodně nepomůže. Snažte se eliminovat stres, nepotlačujte svoje emoce a obklopujte se příjemnými věcmi i lidmi.
  • Pohyb prospívá srdci, cévám a svalům, ale díky vyplavování endorfinů rovněž dobré náladě, která má zase zásluhu na tom, že vše zvládáme snadněji a cítíme se lépe. Tuto posloupnost bychom rozhodně neměli narušovat, jinak si koledujeme o nadváhu, srdečně-cévní a jiná onemocnění, špatný vzhled, nízké sebevědomí, celkovou frustraci. A o to jistě nikdo z nás nestojí.
  • Současná doba je natolik zaměřená na výkon, že chvíle nicnedělání jsou považovány téměř za hřích. Omyl! Nepodceňujte potřebu odpočinku, protože jinak vaše tělo nemůže dostatečně regenerovat a přestává být odolné nejen vůči onemocněním, ale také vůči krizovým situacím, které život přináší. Najděte si tedy takovou (ne)činnost, díky které se budete cítit odpočatí na těle i na duchu.
  • Potřeba spánku je u každého člověka individuální a s občasnou absencí si organismus dokáže poradit. Problém však nastává tehdy, když je spánek dlouhodobě nekvalitní. Dodržujte tedy pravidla spánkové hygieny a dopřejte svému tělu dostatek času na nabrání nových sil.
  • O zdravé stravě se napsaly a stále píší stovky a stovky článků i knih. Základní pravidla zdravé stravy jistě znáte, ale zkuste se zaměřit třeba také na tzv. funkční potraviny. Takový česnek, hlíva ústřičná, mořské řasy, olivový olej nebo zelený čaj dokážou při pravidelné a dlouhodobé konzumaci posílit imunitu, příznivě ovlivnit fyzický i duševní stav, zpomalit procesy stárnutí a jsou skvělou prevencí proti řadě nemocí.