Mykóza nehtů patří ke zdravotním problémům, které lidi často přehlíží, protože si myslí, že se jich netýká. Přitom plísně nehtů celoročně ohrožují čím dál více dětí, dospělých i seniorů. Víte, jak se ho zbavit?

Onemocnění je pro pacienta nepříjemné nejenom po estetické stránce, ale především postižením přilehlé kůže, což je provázeno značnou bolestivostí, případně i narušenou funkcí nehtu. Plísňovým zárodkům vyhovuje vlhké prostředí. Je tedy důležité, pokud navštívíte např. wellness centrum nebo veřejný bazén, vždy nosit náhradní obuv. A tu ještě před použitím nasprejovat dezinfekcí. Obuv mějte i ve společných sprchách. Bosi byste také neměli chodit v hotelových pokojích, kde mají koberce, a pokud jste na plísně náchylní, nebojte si náhradní obuv  s sebou vzít i na návštěvu. Plísňové zárodky se mohou držet v prostorách až 30 dní a prospívá jim vlhko a teplo.

Hygiena především

Pro zdravé a krásné nohy je důležitá pečlivá hygiena. Samozřejmostí by mělo být nohy omýt minimálně dvakrát denně. Záležet si dejte při osušování nohou, především důkladně osušit mezi prsty. Mějte vždy speciální ručník na nohy, který nebudete sdílet s  jiným členem rodiny. Ručníky perte na 80 stupňů. Kromě ručníku také dbejte na naprostou čistotu koupelnových a záchodových předložek, kde se často drží mikrobi. Pokud na nehtové mykózy trpíte, tak je důležité preventivně své nehty chránit speciálními prostředky. Důležité je i po vyléčení mykózy pokračovat několik týdnů v léčbě, aby nenastala recidiva. Dobré je si do bot a na nohy také dávat speciální zásypy, které nohy ochrání. Na chodidla si také občas aplikujte Tea Tree Oil, který má zklidňující účinky. Nohy pomáhá dezinfikovat i dětský zásyp. Plíseň sice nevyléčí, ale přináší nohám po celém dni úlevu.

Nepůjčujte si cizí boty

Kromě náhradních bot na koupalištích byste měli věnovat dostatečnou péči i pří výběru bot, ve kterých budete po celý den. Noste zásadně vzdušnou obuv. Plísňovým zárodkům se totiž dobře daří v uzavřených prostorách a potící se nohy poskytují ideální podmínky pro vznik mykóz. Samozřejmostí by mělo být nepůjčovat si cizí obuv ani svoje boty nikomu jinému. Nebezpečí je také velmi těsná obuv. Boty je dobré také alespoň 2× do týdne vystříkat dezinfekčním sprejem. Zásadou by také mělo být nošení kvalitních bavlněných ponožek. Ty pak perte minimálně na 60 stupňů, abyste zlikvidovali mikroby. Dobrou prevencí proti návratu mykotických nemocí je také pravidelná hygiena s pečlivým vysušením meziprstí. Důležité je nošení čistých bavlněných ponožek (příp. z funkční textilie).