O tom, že nadmíra sluníčka škodí, dávno víme, ale víte vlastně proč? Rozumíte nápisům na opalovacích krémech? Ne? Pak právě pro vás je náš článek.

Jsou to sice úplné základy, ale i ty je dobré si sem tam zopakovat. Co se týče ochrany pleti před sluníčkem, je potřeba začít hned s prvním jarním sluncem.

Dále už je nutné jen používat ochranné krémy s vysokým faktorem. Ochranný faktor je dobré volit také podle vašeho fototypu a míry slunečního záření, kterému se budeme vystavovat.  Ve vyšších polohách, a to známe i ze zimního lyžování, je míra slunečního záření vyšší než v nížinách. Stejně tak sluneční paprsky zesiluje přítomnost vody, která je ještě odráží – to platí u moře, na koupališti a stejně tak u bazénu doma.

Na obličej se pak hodí přípravek speciálně určený pro tuto partii, dle typu pleti pak zvláčňující, nebo matující. Měl by vždy mít faktor 30–50, nebo takový, který průnik slunečních paprsků úplně blokuje. Rty potřebují svou ochranu také, naštěstí je v drogeriích a lékárnách spousta pomád a balzámů na rty, které poskytují ochranu proti UV záření.

Nadměrné slunění škodí

To je prostě fakt. Zákeřná je nadměrná expozice slunečním paprskům v tom, že problém nemusí vzniknout okamžitě, ale až s postupem let. Slunce a jeho svit potřebujeme pro své zdraví. Jde totiž o skvělý zdroj důležitého vitaminu D. Ale pro dostatek tohoto vitaminu stačí vystavit ruce a obličej dvakrát týdně na 10–15 minut na slunce. Sluneční záření škodí zejména tehdy, když se spálíme dočervena nebo do puchýřů anebo na něj chodíme chronicky, tedy pravidelně v letním období. Nesmíme zapomenout, že vitamin D přijímáme i ve vyvážené stravě. Nadměrné opalování může způsobit zarudnutí a spálení kůže, za druhé pak také způsobuje předčasné stárnutí kůže (až 80 % známek stárnutí pleti je výsledkem opalování před 18. rokem věku), nerovnoměrné zabarvení pokožky, vznik pih a pigmentových skvrn. Nakonec nadměrné opalování může vést i k rakovině kůže.

Dávejte pozor na děti

Dětská kůže je k UV záření mnohem vnímavější než kůže dospělého člověka. Děti ještě nemají plně dovyvinutý proces pigmentace, mají tenčí kůži, a proto u nich dochází k hlubšímu průniku škodlivého záření. Každé spálení v dětském věku si kůže v dospělosti pamatuje a opravdu se tak zvedá riziko rakoviny v dospělosti. Můžete si všimnout, že děti se rodí téměř bez pih a znamének. Na místech slunci vystavených se tak znaménka zmnožují a jejich souvislost s výskytem rakoviny je známá. U malých dětí je potřeba používat opalovací prostředky určené právě pro jejich pokožku. Většinou mívají ochranný faktor 50+ (zvláště u miminek), batolata s normální kůží později snesou i faktor 30. Určitě je důležité nezapomínat na čepici s kšiltem nebo klobouček, které před přímým sluncem ochrání obličej, brýle k ochraně očí a pokud chcete, můžete ještě navíc přidat speciální plážové oblečení pro děti, které chrání před UV zářením i větší plochy těla.
Začněte rozumět nápisům

Sun Protection Factor (SPF) (znamená totéž, co ochranný faktor (OF) nebo UV faktor) udává, nakolik je přípravek schopen zachytit a pohltit UV záření při nanesení přípravku na kůži ve vrstvě s tloušťkou 2 mg/cm2. Toto pohlcení se děje pomocí UV filtrů (chemické, fyzikální nebo hybridní). SPF je násobkem doby, po kterou lze vystavovat kůži slunečnímu záření, aniž by se spálila. SPF 30 odfiltruje přibližně 96,7 % UV záření a SPF 50 blokuje 98 % UV záření. U SPF 50+ je ochrana jen mírně vyšší. Čím vyšší je SPF, tím vyšší je ochrana před UVA a UVB zářením. SPF hovoří o ochraně před UVB zářením (způsobuje hnědnutí kůže, zarudnutí, viditelné spálení), zatímco UVA (způsobuje stárnutí pokožky, tvorbu vrásek, stařeckých skvrn) uvedené v kroužku znamená, že ochrana před UVA dosahuje nejméně třetinu výše UVB ochrany.