Vitamin E není ledajaký vitamin. Ono vlastně ani o vitamin nejde. Je to souhrnné pojmenování přírodních chemických látek, tzv. tokoferolů. Víte o něm všechno?

Vitamin E patří do skupiny vitaminů rozpustných v tucích a jde o velmi mocný antioxidant. Je skvělým bojovníkem proti civilizačním nemocem, pomáhá detoxikovat, hojně je využívám při problémech s menstruačním cyklem, s otěhotněním či opakovanými potraty. Dále také pozitivně působí při revmatologických potížích a je doporučován jako prevence před vznikem karcinomem prsu, vaječníků a tlustého střeva.

Co způsobuje jeho nedostatek: Na příjem dostatečného množství vitaminu E musíte myslet hlavně tehdy, pokud máte zvýšenou psychickou či fyzickou zátěž, dále také ve stáří a zvláště pak v těhotenství. Nedostatek vitaminu E je spojen s poruchou vstřebávání z trávicího traktu (chronická steatorhea, abetalipoproteinemie nebo cystická fibróza). Při nedostatku se mohou objevit neurologické potíže nebo snížená obranyschopnost, dále pak poruchy zraku, únava, ochablá a suchá kůže, špatné hojení ran, onemocnění srdce apod. Nedostatek vitaminu E také zkracuje životaschopnost červených krvinek, negativně pak působí na funkci vaječníků a varlat, což může způsobit neplodnost.

A co nadbytek: U vitaminu E se příliš bát nemusíte. I když patří mezi vitaminy rozpustné v tucích, které jsou obecně při nadbytku toxické, vitamin E je unikátní a zpravidla předávkování nehrozí. Avšak u citlivějších jedinců se při nadbytku může objevit nechutenství, vyrážka nebo únava. Dlouhodobé užívání větších dávek vitaminu E ale ovlivňuje vstřebávání vitaminu K.

Na co si dát pozor: Vysoké dávky (dávky přesahující třeba 300× doporučenou denní dávku) mohou vyvolat bolesti hlavy, nevolnost, průjem a mohou oslabit imunitu.

Kde ho najdete: Vitamin E najdete v semínkách – lněných, sezamových a slunečnicových, dále také v máku, másle, mléce, oleji z pšeničných klíčků, v burských oříšcích, sóje, salátu, čerstvé listové zelenině, špenátu a v mase.

DDD: Doporučená denní dávka se liší v závislosti na pohlaví. Muži by měli užívat 10 mg, ženy 8 mg denně. Pro děti se dávka pohybuje od 5 do 8 mg podle věku. Užívání jakéhokoli vitaminu u dětí ale vždy konzultujte s pediatrem.