Nemůžete dobře spát, zapomínáte nebo cítíte velkou únavu? V těhotenství sice jde o běžný stav, ale nedostatek vitaminu B ho může ještě zhoršovat. A to platí nejen pro ženy v jiném stavu.

B9 (Kyselina listová)

Vitamin B9 je vitamin zvláště potřebný při početí a v prvních třech měsících těhotenství. Je totiž nepostradatelný pro správný a normální vývoj a růst plodu. Jeho preventivní užívání snižuje riziko vývojových vad a snižuje riziko výskytu vážných problémů jako je rozštěp patra nebo páteře. Mimo toho je ještě využíván při hojení ran, k tvorbě červených krvinek a při procesech buněčného dělení.

Co způsobuje jeho nedostatek: Může se objevit únava, porucha růstu nebo krvetvorby. Dále se může dostavit zapomnětlivost, náladovost, k tomu ještě také vážnější problém s poruchami trávení. V těhotenství je jeho nedostatek obzvlášť nebezpečný. Ovlivňuje totiž zdraví plodu.

A co nadbytek: Předávkování je prakticky nemožné, ale přesto se u citlivějších osob může objevit průjem či vyrážka.

Kde ho najdete: V listové zelenině, kvasnicích, ve vejcích, luštěninách, mléku či v celozrnných obilovinách, dále také v mase a játrech nebo pivu.

Na co si dát pozor: Při akutním nedostatku kyseliny listové se objeví megablastická anémie. Příznaky jsou průjem, rudý a bolestivý jazyk a u dětí nedostatečný růst. Nejvíce se nedostatek vitaminu B9 týká alkoholiků, osob užívajících dlouhodobě antiepileptika nebo léky na léčbu rakoviny.

DDD: obecně se doporučuje 200 mg, v těhotenství nebo u starších a nemocných lidí se dávka zvyšuje na 400 mg

B12

Tento vitamin hraje velmi důležitou roli při krvetvorbě. Bez něj by nedokázaly červené krvinky předávat kyslík buňkám a byly by příliš velké. Potřebné množství tohoto vitaminu má pro tělo samé pozitivní účinky. Zlepšuje paměť, je důležitý pro správnou funkci krvetvorby.

Co způsobuje jeho nedostatek: S nedostatkem tohoto vitaminu mají problém hlavně vegetariáni a vegani, kterým se nedostává tento vitamin v potravě. Při jeho nedostatku se může objevit anémie, hubnutí, problémy s pamětí, třes, mravenčení nebo problém se svalovou koordinací.

A co nadbytek: Jako u zbytku zde uvedených vitaminů skupiny B, ani B12 se nelze předávkovat. Při nadměrné spotřebě se může objevit kopřivka.

Kde ho najdete: Ve vejcích, mléku, sýrech, masu či vnitřnostech.

Na co si dát pozor: Jeho správnou funkci ovlivňuje také stres, psychické vypětí či dokonce užívání hormonální antikoncepce.

DDD: 2,4 mg denně