Těhotenství sice není nemoc, ale rostoucí bříško a vyvíjející se plod má na některé vitamíny a minerály zvýšené nároky. Zjistili jsme pro vás, co tělu dodat a čemu se raději vyhnout.

Bezesporu je důležité tělu vitaminy před a během těhotenství dodávat. Netvrdíme ale, že je nutné brát spoustu uměle vytvořených těhotenských preparátů. Příjem některých velmi důležitých vitaminů dokážete ovlivnit i změnou stravy. Což je určitě ta lepší varianta. Připravili jsme pro vás takový abecední manuál, ve kterém zjistíte, který vitamin v těhotenství opravdu potřebujte, který zase tolik ne, kde je najdete a jak je dopravíte do těla.

Věděli jste, že:

Užívání jakýchkoli léků či vitaminů konzultujte s gynekologem a v případě, že se rozhodnete pro multivitaminové preparáty, vždy užívejte ty, které jsou vytvořeny speciálně pro těhotné a kojící ženy.

A (retinol)

Hned na začátku abecedy je vitamin v těhotenství rizikový, ale ne úplně zakázaný. Důležité je tedy při jeho konzumaci myslet na správné množství. Při doporučené denní dávce nemůže uškodit ani mamince, ani miminku.

Co způsobuje nedostatek: ten může způsobit šeroslepost, snížit odolnost vůči infekcím, může se objevit suchá a olupující kůže, dochází k oslabení kostí a u dětí hrozí špatný vývoj kostí a zubů. Ztrácí se chuť k jídlu, naopak se objevují časté bolesti hlavy.

A co nadbytek: POZOR! velmi ohrožuje těhotné ženy. Může totiž u nenarozeného miminka způsobit rozštěp, další defekty obličeje, vrozené vady srdce nebo končetin. Jeho příjem, zvláště třeba v případě doplňků stravy, tedy konzultujte s gynekologem.

Kde ho najdete: rybí tuk, játra, mrkev, zelené a žluté listy, špenát, kapusta, petrželová nať, kedlubnová nať, meloun, meruňky, zelí, brokolice, kukuřice, dýně, máslo, vaječný žloutek apod.

Na co si dát pozor: dobrou zprávou je, že pojídáním mrkve vám maximálně zoranžoví pokožka. Předávkovat se lze jen dvěma způsoby – užíváním nadměrných dávek uměle vyrobeného vitaminu A, a nebo časté pojídání zvířecích jater (právě v játrech je vysoká koncentrace tohoto vitaminu)

DDD: zhruba 0,8 mg, mohou se lišit podle věku