Křečové žíly, tedy namodralé, oteklé a hrudkovité žíly, nejen že nepřidávají na kráse, ale mohou také bolet nebo svědit. S jejich léčbou není dobré otálet, protože mohou vést k závažnějším zdravotním problémům.

Varixy trápí až 60 % lidí a postihují hlavně povrchové a tzv. perforující žíly dolních končetin. Jejich výskyt je většinou ovlivněn věkem, ale v dnešní době nejsou výjimkou ani třicetiletí lidé, kteří mají s varixy problém. O tom, proč se objevují a jaká je prevence jsme si povídali s MUDr. Jaroslavem Klimentem, cévním chirurgem z Lékařského domu na Praze 7.

Jak křečové žíly vznikají, jaké jsou příčiny a kdo je k nim „náchylnější“?

Za jejich vznikem stojí nesprávné zatěžování nohou, kdy dochází ke zpomalení toku krve a jejímu městnání se v žilách. Ty se pak následně rozšiřují a žilní stěny pod nátlakem povolí a vyboulí se ven. Příčin vzniku může být několik – nedostatek pohybu, kouření, obezita, dávání nohy přes nohu, nošení podpatků nebo příliš upnutého oblečení, apod. Tou hlavní příčinou však zůstává genetika. Prvními projevy je pocit těžkých a unavených nohou, otok, brnění nebo až bolest nohou, která se zhoršuje nejvíce večer a v letních měsících. Náchylnější jsou k nim ženy, ale rozdíl není tak propastný, jak by se mohlo zdát. Varixy trápí zhruba každou třetí ženu, u mužů se s problémem potýká pak každý čtvrtý.

A jaké jsou jejich typy?

Pod pojmem křečové žíly rozumíme chorobné žíly na dolních končetinách v podobě metliček, pavoučků nebo velkých uzlů, které následně změní okolí dotmava, nejčastěji na modrofialovou barvu. Vznikají zatvrdliny, otoky a dokonce i ekzémy. Nejhorší typem jsou pak bércové vředy.

Jak probíhá jejich diagnostika a jaké jsou možnosti odstranění?

Varixy by měly být léčeny od prvních náznaků. Kromě estetického hlediska mohou v pokročilém stádiu pacienta omezovat a stát se příčinou dalších závažných onemocnění. Třeba chronické žilní nedostatečnosti, trombózy či onemocnění lymfatického systému. Zpočátku se varixy léčí konzervativně pomocí kompresních punčoch a léků. Dále se přistupuje také k chirurgické léčbě, kdy se odstraňuje postižený úsek hlavního povrchového žilního kmene. Nově se také léčí křečové žíly šetrnější radiofrekvenční ablací VNUS Closure Fast, což je méně invazivní metoda vhodná jako alternativa ke klasické chirurgické operaci. U této metody je návratnost varixů až 4× menší a regenerace po operaci je mnohem rychlejší.

Je nutné v případě křečových žil nosit kompresivní punčochy?

Jak již jsem zmínil výše, zpočátku patří mezi vhodnou léčbu právě kompresivní punčochy. V případě prvních potíží přinese mírnění problémů zvednutí nohou do zvýšené polohy, chlad a právě komprese.

Jsou nějaké rizikové faktory vzniku a prevence?

Varixy patří mezi jedno z nejrozšířenějších civilizační onemocnění a v nějaké formě se s ním trápí zhruba 30 % lidí. A u lidí starších 60 let má s křečovými žilami problém každý druhý. Mezi rizikové faktory patří sedavé zaměstnání nebo naopak zaměstnání, při kterém se dlouho staticky stojí, problém tak mívají například kadeřnice, dále nedostatek pohybu, obezita, těhotenství nebo užívání některých hormonálních preparátů. Prevencí je nošení bot na nízkém podpatku, vyhýbat se dlouhému stání nebo sezení s překříženýma nohama, dopřávat si masáž nohou a jednou za čas si sprchovat lýtka střídavě teplou a studenou vodou. Zároveň je důležitý zdravý životní styl s dostatkem pohybu.