Rozlámané tělo, napuchlá oční víčka, bolest hlavy od krční páteře, celková únava a chuť vyhodit ten proklatý budík z okna ven jednou provždy. Poznáváte v tom svoje rána? Tak je načase s tím něco udělat.

Spánek je nezbytný pro regeneraci našeho organismu, a pokud ho máme nedostatek, jsme unavení, podráždění, nesoustředění a zhoršují se některé základní funkce našeho těla. Jeden spánkový „prohřešek“ za čas se dá překonat, ale dlouhodobé nevyspání může dokonce vést k různým chronickým onemocněním. Proto byste si měli osvojit základní pravidla spánkové hygieny:

  • Zhasněte a větrejte

Pokud jdete spát s očima přilepenýma na displeji telefonu nebo notebooku, pravděpodobnost, že se nevyspíte dorůžova, je dost vysoká. Raději ložnici pořádně vyvětrejte, vypněte všechny přístroje, které by vás během noci mohly rušit, a podle svých potřeb zatemněte okna. Světlo totiž stimuluje mozek k fungování a „přepíná“ nás do aktivního režimu.

  • Spánek jako rituál

Snažte se chodit spát každý den ve stejnou dobu. Zejména o víkendu to bude těžké, ale přesto to zkuste. Uvidíte, že to brzy přinese výsledky.

  • Nepřemýšlejte

Čím více se budete snažit usnout a přemýšlet nad tím, proč ještě nespíte, tím méně to půjde. Snažte se nestresovat a raději si před očima promítejte obrázky z poslední dovolené nebo si představujte svoje oblíbené místo. Uvidíte, že spánek brzy přijde.

  • Bylinná pomoc

Pokud máte rádi bylinkové čaje, využijte jejich účinek i pro boj s nespavostí a nekvalitním spánkem. Zabírají sice postupně, ale zato nejsou návykové a vašemu tělu neuškodí. Skvěle se hodí meduňka lékařská, kozlík lékařský, třezalka tečkovaná nebo chmel otáčivý. A nemusíte zůstat jen u čajů, dobrým pomocníkem je také aromaterapie. Pořiďte si vonnou silici v rozprašovači a stříkněte malé množství do místnosti a případně i na polštář a deku.

  • To neřeš!

Abyste se vyhnuli probdělým hodinám, neměli byste před usnutím řešit žádná závažná, natož pracovní témata a dělat zásadní rozhodnutí. Raději si pusťte příjemnou hudbu, přečtěte pár stránek z oblíbené knížky nebo se věnujte intimní chvilce s partnerem.