Tea tree olej pochází ze stromu čajovníku australského. Dříve byl nazýván dokonce božím darem a listy tohoto stromu se pro své léčivé účinky přikládaly na rány i pohmožděniny. Samotný olej je buď čirý nebo mírně zlatavý a voní po kafru. Je to silné přírodní antiseptikum a má antibakteriální a protizánětlivé účinky, a tak nalézá uplatnění v medicíně i kosmetice.

Možná jste se s ním už setkali třeba u maséra nebo ve spa centru. Tento olej se totiž používá při aromaterapiích, a ne proto, že by nádherně voněl (jeho vůně je spíš pronikavá), ale hlavně díky jeho dezinfekčním účinkům – zabrání šíření bakterií, a dokonce pomáhá při nachlazení. Jeho aroma navíc celkově zklidňuje tělo a mysl.

Tea tree jako léčivo

Nejen listy čajovníku australského, i olej pocházející z této rostliny se používá k ošetření poranění – drobné popáleniny se nejprve zchladí, poté pokapají tea tree olejem. Zázračná tekutina zajistí nejen vyživení rány, ale i ochranu před možnou infekcí. Olej vyřeší i kožní problémy jako je mastná pleť, bradavice či kožní infekce. Léčí i ty kvasinkové, se kterými si váš gynekolog neví rady.

Tea tree olej je vůbec takový velký pomocník ženy – měla by jej používat i preventivně. Výše zmíněné antiseptické účinky tekutého zázraku totiž brání množení bakterií a tolik obávaných kvasinek. S olejem se ale musí šetřit, aby nedošlo k podráždění citlivé sliznice, a proto je vhodné používat buď přípravky, kde je už obsažen, nebo si jej naředit.

Tea tree oleji se nemusí vyhýbat ani těhotné ženy, naopak, právě v této době by měla žena svému tělu věnovat větší pozornost a dbát na přísnější hygienu.

Tea tree v kosmetice

Masky na vlasy, šampóny, krém na ruce, přípravky na akné. Ve složení těchto výrobků často najdete právě tea tree olej. Dobře naředěný olej totiž vlasy i pokožku vyživí a omladí. Olej bývá často součástí přípravků určených pro pokožku, a to zejména proto, že ji zklidňuje, zmírňuje křeče, mírní bolesti, dezinfikuje, brání tvorbě jizev i zarůstání chloupků.

V souvislosti s vlasy se používá ještě při jedné příležitosti, kterou se zpravidla nechlubíme. Většina maminek tento zázrak doporučuje na likvidaci vší. Veš dětská se tea tree oleje bojí jako čert kříže, a tak se olej přidává nejen do šampónu proti vším, koncentrovaný si poradí s malými neřády uchycenými na hřebenech i všude jinde.

Pokud váš psí mazlíček trpí na blechy, i tady můžete použít tea tree olej. Na kočičky jej ale neaplikujte, tato čistotná zvířátka si často olizují srst a tea tree olej by jim mohl přinejmenším způsobit zažívací problémy.

Pro uvolnění těla a mysli přidejte pár kapek oleje do teplé vany a deset minut relaxujte.

Tea tree v domácnosti

Všestranný pomocník v domácnosti. I to je tea tree olej. Poradí si s nečistotami v koupelně i kuchyni, odstraní plísně, vyčistí talíře po večeři. Hodně zředěný se přidává do rozprašovače – stačí jednou denně stříknout v místnosti a tea tree roztok odstraní bakterie a pomáhá v boji s nachlazením.

Pár kapek oleje přidejte do půllitru vody a dejte do rozprašovače. Vznikne dokonalý čistič všech povrchů.

Bojíte se alergické reakce na tea tree olej? Udělejte si před jeho používáním malý test. Na kůži ruky naneste pár kapek oleje a vyčkejte jeden až dva dny. Pokud pokožka nezareaguje negativně, nemusíte se bát. Alergická reakce na tea tree olej se navíc vyskytuje jen velmi zřídka.