Alternativní směry ve stravování se poslední dobou objevují v našich kuchyních stále častěji. Je jich hodně, některé ještě nejsou příliš známé, ale snad všichni už slyšeli o syrové stravě. Co o ní víte vy?

Experimentování s jídlem, touha zkusit něco nového, snaha zhubnout nebo provokovat je nám lidem vlastní, a proto se v naší společnosti objevuje stále více rozličných výživových směrů. Běžně ze svého jídelníčku vyřazujeme jednotlivé potraviny v rámci různých dietních zvyklostí, jindy se držíme filozofického nebo náboženského přesvědčení nebo toužíme být prostě jiní či se cítit zdravější. Je jisté, že strava bezprostředně ovlivňuje kvalitu našeho života a zdraví, ale nikdo zatím přesně nestanovil, které z výživových doporučení je to pravé. Jednou za čas se mezi takovými alternativními směry objeví fenomén, který touží všichni vyzkoušet. Nejrozšířenější a nejznámější vegetariánství a veganství teď postupně nahrazuje ještě kontroverznější a striktnější RAW food.

Je to „živá strava“

Syrová strava zvaná též někdy vitariánství je založena na konzumaci tepelně a chemicky neupravených potravin (teplota při přípravě těchto pokrmů nesmí překročit 42°C). Základem je totiž přesvědčení, že při zahřátí se vše živé v potravinách zničí a tepelně upravená strava je tak mrtvá. Lidé, kteří vyznávají tento styl stravování, by Raw Food doporučili opravdu každému alespoň jako detoxikační kúru nebo jako letní formu odlehčeného jídelníčku. Ostatně právě v létě je člověku příjemnější jíst lehké potraviny jako je ovoce a zelenina než smažené a tučné pokrmy.

Co je RAW: ovoce (jablka, banány, papája, švestky a další) a zelenina (hrášek, květák, řapíkatý celer, kukuřice, papriky, brokolice a další), listová zelenina (římský salát, rukola, špenát, zelí apod.) dále ořechy (kešu, buráky, vlašské, lískové, atd.), luštěniny, semínka (např. chia, dýňová, sezamová, lněná, atd.), obiloviny (rýže, špalda, pohanka, atd.), mořské řasy, klíčky (slunečnice, fazole, čočka apod.) nebo také nepražené kakao, bylinky a koření, kokosové mléko, kokosový, konopný či olivový olej, sladidla (javorový sirup, palmový cukr, stévie, agávový sirup apod.)

Dva rozdílné tábory

Pohled na konzumaci syrové stravy je dvojí. Její zastánci a lidé, kterým pomohla dostat se ze zdravotních problémů, vychvalují její výhody, předávají dál své zkušenosti a jsou přesvědčeni, že jídlo je pro člověka nejlepší jíst v přirozeném a nezpracovaném stavu. Jedině tak předá našemu tělu všechny živiny, které obsahuje. Naopak vyznavači jiných výživových směrů, třeba ajurvédy, učení makrobiotiky nebo tradiční čínské medicíny důrazně doporučují tepelnou úpravu potravin. Lékaři naposledy zmíněného učení pak rozhodně nedoporučují raw potraviny pacientům se slabým trávicím systémem, alergií nebo ženám, které trpí neplodností.

Méně práce v kuchyni?

My ženy, když se staneme matkami, trávíme dlouhý čas přípravou jídla. Tuto práci by nám právě Raw Food mělo ulehčit. Její zastánci krátkou přípravu vidí jako jednu z hlavních výhod. Musíme souhlasit, že samotná příprava syrových pokrmů není zdlouhavá ani složitá. Většinou postačí mixér nebo kuchyňský robot. Avšak je potřeba si čas zorganizovat, protože je  nutné dopředu nechat suroviny včas naklíčit nebo usušit. Je tedy potřeba promyslet, co budete připravovat, což nemusí vyhovovat všem a ve finále se tak příprava jednoho pokrmu může protáhnout i na několik dní. Práci vám dále může ušetřit odšťavňovač, spiralizér (přístroj na výrobu nudlí s ovoce a zeleniny), sušička nebo klíčidlo.

Hezčí pleť a lepší imunita

Konzumace syrové stravy má na naše tělo pozitivní vliv. Zvláště díky vysokému obsahu vody v čerstvém ovoci a zelenině, raw osvěžuje a hydratuje pokožku. To se projevuje jak na našem zdraví, tak také na vzhledu naší pleti, která vypadá svěží a čistější. Podle Stanislava Petříčka, odborníka na Raw Food, zahání také pocit falešného hladu, který můžete pociťovat, když přes den málo pijete. Vitaminy a minerály (vitamin C, železo, zinek, beta-karoten) obsažené v raw potravinách přirozeně posilují imunitu. Důležitou složkou je pak také vláknina, která přispívá k čištění trávicího ústrojí. Bílkoviny neboli proteiny jsou pro lidský organismus nenahraditelné. Tělo z nich vyrábí energii nebo je využívá pro stavbu tělesných tkání. V RAW je hledejte v semenech nebo oříšcích, ale také v listové zelenině zelené barvy.

I rizika existují

Svoji zkušenost se syrovou stravou přidává naše čtenářka Mirka: „Mně naopak Raw Food nesedlo. Rok jsem tak jedla, ale po čase jsem najednou začala být hrozně unavená, snížila se mi obranyschopnost a stále jsem měla pocit hladu. Každému totiž sedne něco jiného. Já jsem si osobně zažila, že raději potraviny alespoň prohřeji. Jsem tedy zastáncem běžné vyvážené a pestré stravy a syrovou stravu nechávám jen jako doplněk a zpestření.“

Přestože syrová strava doslova překypuje vitaminy, při jejím striktním dodržování je potřeba dávat pozor na deficit vitaminu D, B12 a minerálních látek zvláště pak vápníku, zinku, železa, jódu a selenu. Na syrovou stravu je potřeba nechat zvyknout trávení, ne každému proto neupravené jídlo vyhovuje. V našich klimatických podmínkách pak není podle odborníků vhodné konzumovat jen syrovou stravu, tepelně neupravené jídlo neprohřeje organismus.

Široká škála pokrmů

Pojem syrová strava nezasvěcenému člověku chuťové buňky ani fantazii nejspíš příliš nenavnadí. Většina si totiž představí spíše přípravu salátů nebo chroupání mrkve namísto plnohodnotného a pestrého oběda. Ale tak úplně pravda to není. I v rámci tohoto stravování lze vytvořit zajímavé pokrmy. Z hlavních jídel jsou oblíbené například quiche, kukuřičné tortily s různými omáčkami, sezamové karbanátky, řepové špagety, ale i nejrůznější chlebíčky či krekry. „Nejlepší jsou na RAW ale jednoznačně dezerty – ovocné nebo čokoládové dorty.  Ty dostanou skutečně každého a připravit je lze poměrně snadno i doma,“ popisuje Stanislav Petříček, popularizátor zdravého životního stylu a provozovatel sítě restaurací bistRAWveg po celé republice. Přesto ale raw jídelníček není tak pestrý. Příprava raw pokrmů pak probíhá pomocí mixování, klíčení a sušení. Nakonec pak pokrmy vypadají stejně jako běžná jídla. Rozdíl je jen v jejich složení.

PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D., dietoložka a odbornice na výživu: „Zaměřit se výhradně na konzumaci syrové stravy není výhrou. Je sice pravda, že nejvyšší obsah vitaminů si uchovává syrová zelenina a ovoce, ale rozhodně to neplatí pro další skupiny potravin a i v případě zeleniny a ovoce existují výjimky. Příkladem je mrkev, kdy se využitelnost antioxidačně působícího beta karotenu zvyšuje tepelnou úpravou, stejně tak jako u rajčat tepelně upravených stoupá obsah antioxidačně působícího lykopenu. Krom toho některé druhy zeleniny obsahují za syrova tzv. antinutriční látky, typickým příkladem jsou brambory a jejich nazelenalé části, které mohou být pro člověka toxické. Tepelnou úpravou potravin se zvyšuje jejich stravitelnost, nezanedbatelné je i maximální snížení případných choroboplodných zárodků. Rizikové může být zejména syrové mléko, maso i vejce.“

A co děti?

Způsob, kterým se stravujeme, chtě nechtě ovlivňuje i stravování našich nejmenších. Právě oni se učí nápodobou, a proto je v každém případě lepší nastavit u malých dětí základní stravovací návyky a dodržovat pestrý a nutričně vyvážený jídelníček s obsahem všech pro dětský vývoj důležitých živin. Nejenom syrová strava, ale obecně alternativní výživové směry, nejsou vhodné pro děti nebo těhotné ženy.

Závěr: Ideální jako zpestření

Podle Stanislava Petříčka není nutné, a dokonce ani dobré, být radikální a okamžitě přejít výhradně na RAW stravování. Dejte si RAW občas – třeba jeden den v týdnu nebo příležitostně k obědu. Pokud se ale rozhodnete přejít výhradně na RAW, rozhodně zvolte pomalou a postupnou cestu. Při okamžitém přechodu na syrovou stravu nastane totiž velmi silný detox, tělo se začne zbavovat škodlivin najednou, a to může způsobit například bolesti hlavy, únavu, ale třeba i vyrážku.

Plusy a minusy v kostce:

Plus:

Nižší obsah tuků, cholesterolu a sodíku

Naopak vysoký obsah kyseliny listové a vlákniny

Vysoký obsah další živin a minerálů v syrové stravě

Do pokrmů se nepřidávají cukry nebo jiná dochucovadla

Redukce hmotnosti

Vhodná jako odlehčující či detoxikační režim na kratší dobu

Raw strava podle zastánců zlepšuje náladu, psychický stav člověka a dodává energii

Minus:

Jde o nevyrovnanou a nedostatečnou výživu

Může hrozit nedostatek některých vitaminů, zvláště pak B12, dále pak nedostatek bílkovin a vápníku