Konečně se blíží jaro a s ním roste i naše chuť k procházkám po venku. Hned zkraje jara ale zapomínáme na důležitou ochranu pokožky a hlavně zraku. Pojďme se naučit, jak o sebe pečovat.

OČI

Zrak je naším nejdůležitějším smyslem, jenže málokdo dbá na jeho ochranu nebo pravidelnou kontrolu očí lékařem. Přitom škodlivé UVB záření může urychlit rozvoj některých onemocnění očí, třeba šedého zákalu nebo poškození rohovky.

Ochrání vás brýle

Pro náš zrak jsou nejškodlivější UVB paprsky a před těmi vás ochrání jakékoli kvalitní brýle s UV filtrem. Jak vybrat správné brýle? Rozhodně by měly obsahovat UV filtr, který chrání proti celému spektru UVA a UVB paprsků. To poznáte podle označení UV 400. Nemusíte si brýle vybírat podle zatmavení. Zde neplatí čím tmavší, tím lepší. I čiré brýle mohou mít UV filtr. Pokud si nejste jistí, zda vás zrovna vaše brýle dobře chrání, můžete si nechat v očních optikách UV filtr přímo ve vašich brýlích změřit. Navíc dnes seženete také kontaktní čočky s UV filtrem. Takže mají vyhráno i ti, kteří nemohou nosit sluneční brýle.

Myslete i na děti

Citlivé dětské oči se ještě vyvíjejí a je proto nutné pořádně je ochraňovat. Sluneční brýle mohou začít nosit už tříleté děti, do té doby je lepší nevystavovat kojence a batole slunečnímu svitu vůbec. Jako ochrana pak můžete používat stříšku kočárku, kloboučky s širokým okrajem nebo kšiltovky.

POKOŽKA

Asi všechny už se těšíme, až letos začneme pořádně „chytat bronz“. Jenže opalování bez chránění naší kůži nesvědčí. Zvlášť po dlouhé zimě, kdy byla kůže delší dobu schovaná. Jak tedy na to, abychom to letos zvládli ve zdraví?

První slunce

Jakmile se objeví první sluneční paprsky, vyžene nás to o několik svršků lehčí přímo ven. Jenže náhlé a nadměrné slunění nesvědčí našemu největšímu orgánu, který nás ochraňuje před vnějšími vlivy, pomáhá nám udržovat stálou teplotu, reaguje na teplo i chlad, skladuje tuk a vylučuje toxiny z těla ven – kůži. Vhodné je proto na začátku jara omezit opalování a i ve městě používat ochranné krémy. A co dál? Máme pro vás pár tipů:

  • jak doplnit vitamin D: i když se to zdá málo, na doplnění tohoto vitaminu stačí vystavit obličej a ruce na slunce 2× týdně na 15 minut.
  • existuje bezpečná doba opalování: ne, neexistuje, ale můžete se chránit tak, že se slunci nebudete muset vyhýbat, a to přirozenou ochranou kůže pigmentem melaninem a mazáním ochrannými krémy.
  • jak vybrat ochranný krém: volba závisí na fototypu naší kůže a také na destinaci, ve které se pohybujeme. Ve městě postačí menší ochranný faktor SPF 15 a k moři nejméně faktor 30.
  • jak si pomoci při spálené kůži: používejte chladivé prostředky ve formě mlék či pěn s panthenolem, vitamine E a navíc je mějte v lednici.
  • která mateřská znaménka je potřeba hlídat: hlavně ta, která se liší barvou, rozměrem a ohraničením od ostatních, zvlášť pozor si dejte, když se znaménko mění, roste nebo krvácí.
  • kdy chodit na kontrolu k dermatologovi: i když nemáte riziková znaménka, zajděte si na kontrolu alespoň jednou ročně.