Chcete-li mít krásnou pleť, bystrý mozek a cítit se dobře, zajistěte svému tělu přísun dostatečného množství vody. Právě z ní se totiž skládá velká část našeho organismu a potřebujeme ji k přenosu důležitých živin na ta správná místa. Kolik a čeho tedy vlastně máme vypít?

Hydratace je důležitá v každém věku, a to nejen pro naši pokožku, která s přibývajícími roky a působením vnějších škodlivých vlivů ztrácí schopnost udržet v sobě vodu. Výsledkem jsou pak vrásky, suchost, nepříjemné pnutí a drsný povrch. Při dehydrataci trpí i celé naše tělo, protože se dostavuje únava, snížená mozková činnost, nedostatek energie. Podle odborníků představuje ztráta 2 % tekutin z celkové tělesné hmotnosti ztrátu 20 % výkonnosti.

Krémy nestačí

Hydratačních přípravků je na trhu celá řada a my po nich často saháme s představou, že to naší pokožce stačí. Omyl. Pro pěknou pleť a celkový dobrý zdravotní stav je potřeba hydratovat také zevnitř, a to zajistí jedině správný pitný režim. Přísun tekutin je stejně důležitý v horkých dnech i během zimních měsíců a zejména starší lidé na tenhle fakt velmi často zapomínají. Doporučení, kolik bychom měli během dne vlastně vypít, existuje celá řada, ale nejdůležitější pravidlo zní: nečekat na pocit žízně. Přísun tekutin bychom si měli rozvrhnout do celého dne a při výpočtu celkového množství se můžeme orientačně řídit tím, že dospělý člověk by měl vypít 30–40 ml na kilogram své hmotnosti.

Limonády nás nespasí

Dalším důležitým bodem pitného režimu je otázka, co vlastně pít. Ideální je minerální voda s vyváženým obsahem potřebných minerálů (hořčík, sodík, kalcium aj.), ale dobré je střídat druhy a doplňovat jinými druhy tekutin, dále neperlivá voda (klidně kohoutková), ne příliš silné ovocné a bylinné čaje (pozor na černý), ředěné ovocné a zeleninové šťávy. Zapomenout byste rozhodně měli na nápoje alkoholické a kofeinové, vhodné nejsou ani sladké limonády nebo ochucené minerálky. Tekutiny nám zajistí také ovoce a zelenina s vysokým podílem vody (okurka, meloun, rajčata aj.), a pozor: do pitného režimu se započítávají i polévky!