Léto je tady a vás začne trápit kašel, horečka, nachlazení… Říkáte si, že to není možné. Bohužel ano, někdy se zkrátka nevyhneme nemocem ani v létě.

Pozor na viry

Rýma a kašel jsou nejčastějším onemocněním zimních měsíců, ale přepadnout nás může i v létě. Rýma bývá lehčí onemocnění než klasická chřipka, také trvá kratší dobu, neprovázejí ji vysoké teploty a zotavuje se z ní podstatně dříve než z chřipky. Rýma se projeví zánětem sliznice nosu, hrdla a nejbližších dýchacích cest. Původcem rýmy jsou viry, a ne podchlazení nebo nachlazení organismu, jak si mnozí z nás myslí.

Jak předejít rýmě a kašli?

Když budete dodržovat tyto zásady, snížíte riziko onemocnění rýmou a kašlem v létě:

 1. Myjte si ruce: Většina virů rýmy se šíří přímým kontaktem. A to tak, že se dotkneme předmětu nebo osoby nakažené virem a pak se neumytýma rukama dotýkáme vlastních očí, nosu nebo úst. Proto je třeba si během dne často mýt ruce. Výborná jsou dezinfekční mýdla.
 2. Zvlhčujte: Přiměřená vlhkost prostředí jako prostředek boje proti rýmě se často podceňuje. Vysušená sliznice nosu není schopna ubránit se vpádu viru a zneškodnit ho. Proto udržujte relativní vlhkost mezi 50 % až 60 % a investujete do přístroje na měření vzdušné vlhkosti.
 3. Pijte dostatek tekutin: Zdravý dospělý člověk potřebuje denně přijmout nejméně dva litry tekutin, které je třeba rozdělit na celý den. V letních měsících až tři litry.
 4. Nepoužívejte plátěné kapesníky: Plátěné kapesníky jsou sběrnicí choroboplodných zárodků, které si pečlivě ukládáme do kapes nebo kabelek. Používejte hygienické papírové kapesníčky a hned po použití je odhazujte.
 5. Běžte do sauny: Pokud navštívíte saunu dvakrát do týdne, snížíte riziko onemocnění rýmou na polovinu.

Jezte zdravě!

Zde je několik potravin, které pomohou posílit imunitní systém v boji proti rýmě a kašli v létě:

 • Jogurt a jeho aktivní živé probiotické kultury jsou zdraví prospěšné bakterie, které stimulují v lidském těle produkci látek imunitního systému a chrání organismus před nemocemi.
 • Cibule a česnek obsahují látky, které působí přímo proti virům.
 • Zázvor – nejlepší ve formě čaje spolu s mátou a jetelem.
 • Žen-šen, který začíná být dostatečně známý jako prostředek povzbuzující imunitní systém.
 • Ovoce a zelenina, které je v létě dostatek, je prospěšná pro svůj vysoký obsah minerálních látek a vitamínů, zejména vitamínu C.

TIP: Výborná je rakytníková šťáva, která je bohatá na vitamin C. Je výborným pomocníkem k posílení imunity nejen během chřipkových epidemií a zátěžových období. Dodává organismu potřebné vitaminy a antioxidanty, které chrání tělo před civilizačními chorobami a stresem.

Jak léčit rýmu a kašel

Jelikož léky proti virům rýmy zatím neexistují, léky, které máme k dispozici, pouze zmírňují příznaky tohoto onemocnění. Jde o kyselinu acetylsalicylovou, paracetamol a ibuprofen.

Léky berte rozvážně! Výše uvedené léky se skládají pouze z jedné účinné látky. Pokud jde o kašel, je třeba rozlišit, o jaký typ kašle jde. Kašel, při kterém odchází hlen, tzv. produktivní kašel, je dobrý kašel. Aby byly hleny řidší a vykašlávání snadnější, je třeba pít teplé nebo horké tekutiny. Suchý kašel, bez vykašlávání, tak zvaný neproduktivní kašel, není dobrým kašlem. Dráždí a vyčerpává organismus, a pokud se objeví v noci, nedovolí tělu spát a regenerovat. V takovém případě je tlumení kašle pomocí léků na místě.

Zkuste účinnou domácí léčbu rýmy
 • Pijte kuřecí vývar
 • Buďte v teple: Když je nachlazený člověk v teple, jeho tělo může nasměrovat svou energii na přímý boj s infekcí, a ne na ohřívání studených nohou Odpočívejte
 • Kloktejte: Alespoň čtyřikrát denně kloktejte teplou slanou vodu
 • Pijte teplé tekutiny: Velmi vhodný je bylinkový čaj s medem
 • Nezapomínejte na zvlhčování vzduchu
 • Aromaterapie: Pod nos si natřete mastičku, která je pro tyto účely speciálně vyrobená a lze ji koupit v lékárně