Stále se vám nedaří zhubnout, a to jste vyzkoušeli snad všechny tradiční způsoby? Možná v sobě zadržujete energii, kterou potřebujete uvolnit. K tomu vám mohou pomoci „jehličky“. Vyzkoušejte netradiční způsob hubnutí, kterému věřili již staří čínští lékaři.

Akupunktura je lékařská disciplína nebo chcete-li spíše metoda, která se zabývá prevencí, diagnostikou a léčbou mnoha rozdílných nemocí. Díky ní máte možnost dosáhnout úlevy a vyrovnanosti například při migrénách, bolestech hlavy, kloubů a zad, trápení s alergiemi, poruchách imunity a spánku, návykových chorobách a nejenom to. Akupunkturou se dá léčit také neplodnost, stres, úzkost a dokonce i obezita. Prvopočátky akupunktury se datují do doby kamenné a její pravlastí je Čína.

Jak to funguje?

Naše tělo je podle čínských lékařů propletené energetickými dráhami, které jsou spojené se všemi našimi orgány. Lidské tělo je podle tradiční čínské medicíny zdravé jen tehdy, pokud je v rovnováze. Nabodávání jehliček do akupunkturních bodů má odstraňovat naši nevyrovnanost. Jejich pomocí se přebytečná energie z jednoho místa přesouvaná na místo, kde chybí. „Prevence a léčba spočívá v cíleném ovlivňování organismu stimulací přesně ohraničených míst na povrchu těla, takzvaných aktivních bodů,“ uvádí nás do tajů akupunktury MUDr. Karel Robětín, který touto metodou léčí již 20 let.

Záhadné „hubnoucí“ jehličky

„Akupunktura účinkuje při léčbě obezity na centrální nervový systém v tom smyslu, že dochází ke ztrátě chuti k jídlu a snižuje se práh pro vnímání sytosti,“ vysvětluje doktor a dodává: „Má i účinky metabolické. Změnou metabolismu dochází k redukci nadbytečné tukové hmoty.“ Není to ale tak jednoduché, jak to zní. Předpokladem ke správnému a trvalému zhubnutí je samozřejmě úprava jídelníčku a zařazení vhodné a pravidelné pohybové aktivity. Výběr akupunkturních bodů záleží na příčině nadváhy. Jehličky se aplikují 1–2× týdně převážně do ucha, kde zůstávají několik dní, a počet sezení záleží na účinku a potřebě pacienta. Komplexní kúra může trvat i několik měsíců. „Já osobně kombinuji akupunkturu ušní s klasickou, a je-li zájem, doplňuji léčbu čínskou bylinnou terapií,“ říká MUDr. Robětín.

Jak probíhá sezení?

Rozhodně se nemusíte bát bolesti. Při vpichu téměř nic neucítíte, protože jehličky jsou opravdu velmi jemné. „Návštěva trvá 30 minut až 1 hodinu. V den aplikace jehliček doporučuji nejíst, nepít kávu a sladké nápoje. Velmi to usnadní vyhledávání aktivních bodů a následnou úspěšnost léčby,“ vysvětluje doktor Robětín.

Pro koho se hodí?

Hubnutí pomocí akupunktury je vhodné, pokud máte BMI vyšší než 26 nebo je obvod vašeho pasu větší než 88 cm u žen a 102 cm u mužů. Akupunktuře se vyhněte, pokud máte vážně poškozenou tkáň či jiné závažné onemocnění. Podle doktora Robětína mohou léčbu podstoupit také diabetici, protože akupunktura léčí i cukrovku. Pro zdravého člověka není akupunktura nebezpečná. „Nesetkal jsem se s těhotnou ženou, která by chtěla během těhotenství zhubnout, ale ani bych to nedoporučoval,“ dodává ještě doktor.

Zhubnu i bez diety?

Zajímá vás, zda se dá po skončení kúry zabránit opětovnému přibrání? „Pokud je taktický plán správný, dochází k úbytku na váze i bez dodržování diety,“ říká MUDr. Karel Robětín. Přesto však musíme dodat, že žádná metoda nefunguje, pokud nezměníme celkově životní styl a způsob stravování. Ani akupunktura nedokáže bez vlastní práce zázraky. „Osobně doporučuji změnu stravovacích návyků a zejména více pravidelného pohybu,“ dodává odborník na akupunkturu.