Hustší vlasy, pevnější postava, bystřejší mozek. To všechno slibují reklamy na nespočet potravinových doplňků, které mají dát váš život do pořádku. Čemu (ne)věřit?


Mezi argumenty příznivců nejrůznějších doplňků stravy patří například tvrzení, že vlivem moderní doby (modifikované plodiny, dovážení zeleniny a ovoce, nekvalitní půda…) je naše strava ochuzená o nutričně důležité látky, tudíž je potřeba je tělu dodat jiným způsobem, a zároveň je náš organismus vystaven mnohem větší toxické zátěži, takže mu musíme pomoct tuto zátěž odbourat. Odpůrci zase tvrdí, že se jedná především o skvělý byznys s lidskou naivitou a důvěřivostí a že nikdo zatím pozitivní účinky potravinových doplňků spolehlivě neprokázal. Naopak je podle nich třeba mít se na pozoru, protože doplňky stravy neprocházejí takovým testováním jako léky, a proto se v nich mohou objevovat složky, které toxickou zátěž organismu ještě zvýší a zdraví člověka spíše poškodí, než pomohou.

Dejte na svůj rozum

Fakt, že strava většiny z nás nepatří mezi ideální, je neoddiskutovatelný. Možná by však bylo dobré se před nákupem nejrůznějších preparátů zamyslet nad tím, zda by přece jen nebylo možné zařadit do jídelníčku více ovoce a zeleniny, zakysaných mléčných výrobků a ryb, a naopak vynechat nekvalitní potraviny s  obsahem nasycených tuků, sacharidů, konzervantů či vysokým množstvím soli. A když už chcete nějakou tu pilulku přece jen koupit, měli byste dodržet pár důležitých pravidel:

  • vybírat výrobky od zavedených značek,
  • vyvarovat se potravinových doplňků pocházejících z Asie, protože často nesplňují evropské kvalitativní normy,
  • nekupovat na internetu, a už vůbec ne neznámé produkty,
  • rozlišovat mezi „zaručeným“ přípravkem na hubnutí a např. koenzymem Q10,
  • vždy se raději poradit se svým lékařem,
  • řídit se selským rozumem a nepodléhat klamavým reklamám.