V důsledku komercionalizace života nahlíží velká část veřejnosti na pocení jako na jakýsi hloupý a krajně neblahý projev našeho těla. Kosmetický průmysl propaguje zcela nereálný obraz lidského těla a v důsledku masového šíření takové reklamy, je jako nadměrné vnímáno každé pocení.

Takové překrucování reality je ale nebezpečné. Pocení je totiž zcela přirozený fyziologický proces, bez kterého bychom dlouho nepřežili. Je součástí dvou zásadních životních pochodů v organismu:

Termoregulační funkce

Kdybychom se nemohli potit, naše tělo by nebylo schopné vyrovnat se se zvýšenou teplotou okolního prostředí, nebo se zvyšující se teplotou lidského těla při fyzické námaze. Velmi rychle by tak došlo k jeho přehřátí a následně ke kolapsu vedoucího až ke smrti.

Vylučovací funkce

Potní žlázy jsou další, velmi důležitou cestou, kterou z našeho těla odchází škodlivé a toxické látky. Pokud tedy s pomocí kosmetických preparátů pocení bráníme, pak se naše tělo stává doslova skladištěm toxického odpadu.

Je proto nutné zdůraznit, že v zájmu zachování zdraví, by pocení nikdy nemělo být bezdůvodně omezováno. Teprve pokud odborník potvrdí, že pocení je skutečně nadměrné, mohou následovat kroky vedoucí k úpravě této zdravotní anomálie.

Kosmetická opatření

Nikdy nekupujte kosmetické přípravky zastavující pocení. Soustřeďte se pouze na ty, které zabraňují rozkladu potu.  Nekupujte výrobky obsahující hliníkové soli (např. chlorid hlinitý, aluminium chloride), parabeny a látky jako propylen glycol, triclosan a některá chemická barviva. Přestože vědci se v názoru na škodlivost těchto látek často dost zásadně rozcházejí, je-li pro vás vaše zdraví důležité, raději se jim vyhněte.

Tím spíš, že na trhu dnes najdete i čistě přírodní preparáty. Jejich cenové rozpětí je stejně široké jako u komerčně vyráběné kosmetiky, takže se nemusíte bát, že zaplatíte více, často je tomu totiž právě naopak. A máte-li chuť, můžete se do toho bez obav pustit i sami.

Recept na domácí antiperspirant:

• 10 ml přírodního kokosového oleje, rozehřátého

•15 ml jedlé sody

• 15 ml kukuřičného škrobu

•esenciální olejíček

Esenciální olejíček s vaší oblíbenou vůní potřebujete pouze pokud chcete, aby výsledný krém zabraňující rozkladu potu také voněl. Používáte-li oblíbený parfém, budete potřebovat spíše krém, který mu nebude nijak konkurovat. V tom případě esenciální olej vynechte a použijte kokosový olej zbavený své typické vůně. Všechny vyjmenované suroviny smíchejte, přelijte do prázdného kelímku od pleťového krému a uložte v chladu.

První pomoc z bylin

Problémy, které trápí nás, trápily už naše babičky v dobách, kdy si každý musel umět pomoci sám. Díky tomu dnes můžeme čerpat z léty prověřených bylinných receptářů.

Potní koupel:

• 25 g přesličky rolní

• 25 g šalvěje lékařské

• 30 g kopřivy dvoudomé

• 30 g kozlíku lékařského

Byliny vsypte do cca půl litu vody a povařte přibližně 20 minut. Odvar si přilijte do vany a krásně se zrelaxujte. Tuto lázeň můžete opakovat 1 až 2× týdně a uvidíte, že se pocení zmírní. Jako benefit berte to, že tyto koupele vaše tělo také detoxikují a upraví počínající orgánovou nerovnováhu.

Pocení způsobené stresem, úzkostí, nervovým vyčerpáním

Zde podpůrně pomohou utišující bylinné čaje – například z yzopu lékařského, nebo z třezalky a zvýšený přísun zinku a hořčíku ve stravě. Trvalý efekt ale přinese pouze vyhledání a zpracování pocitů, které neurotické reakce fyzického těla spouští.

Zdravotní opatření

Skutečné nadměrné pocení je nutné konzultovat s odborníkem, který určí nejvhodnější způsob léčby. Obecně platí, že spouštěčem může být jeden z těchto faktorů, nebo onemocnění:

  • konzumace příliš kořeněných, ostrých a chemicky upravovaných potravin
  • stres a nervová labilita
  • obezita
  • hormonální nerovnováha nebo onemocnění
  • diabetes
  • dna