Zbavit otoků se můžete efektivně i sami doma. Máme pro vás hned několik tipů, díky kterým se vám zaručeně uleví.

První díl si můžete přečíst zde.

Otoky nohou mohou být velmi nepříjemné. Určitě znáte ten pocit, kdy přijdete domů, nohy máte jako konve a přemýšlíte, co s tím. Kromě toho, že si ulevíte položením nohou na stůl, máme pro vás pět efektivních fíglů, díky kterým se s otoky vypořádáte rychle a hlavně doma.

  1. Změňte stravu

Za nateklými nohami může být také vaše strava. Tedy hlavně množství soli, které svému tělu v rámci stravovacích zvyklostí dodáváte. Doporučené denní množství sodíku je zhruba 10 g pro muže a 8 g pro ženy. Dobrým způsobem, jak vymýtit sodík z těla, je zařadit do jídelníčku potraviny obsahující draslík, např. petržel, avokádo, tuňák, špenát, kuřecí a vepřové maso, sladký brambor, pažitka, česnek, banán a další.

  1. Masáž tlakových bodů

Součástí Tradiční čínské medicíny je také léčba různých tělesných obtíží pomocí masáže tlakových bodů. Říká se, že stlačováním těch správných akupresurních bodů lze ulevit od zácpy, bolesti, únavy a také od oteklých nohou. I když odborníci používají akupunkturní jehličky, stejného účinku lze doma dosáhnout i díky prstům. Při problémech s oteklými nohami zkuste stlačovat 3 body: na přední straně nohy nahoře v místě rozdvojení holenní a lýtkové kosti, ve středu lýtkového svalu zezadu, na vnější boční straně lýtkového svalu. Sedněte si na židli, uvolněte se a můžete začít. Vydechněte, přitlačte bod na dobu zhruba 3 sekund a při uvolňování tlaku se pomalu nadechněte. Postupujte vždy svrchu dolů a masáž neprovádějte u každého bodu déle než minutu.

  1. Lymfatický masáž

Jak jsme již zmínili výše, jedním z důvodů, proč se lidé trápí s oteklými nohami, je špatný oběh lymfy. Lymfatická masáž zlepšuje krevní oběh a tím účinně zbavuje problémů právě s hromaděním tekutiny v nohách. S domácí masáží začněte u kotníků a pokračujte směrem nahoru ke koleni. Přestože by vás to mohlo lákat, vyhněte se přílišnému tlaku a zvolte spíše jemnější formu masáže. Na zadní straně kolene je místo, kde jsou lymfatické uzliny, a proto buďte v této oblasti citliví. Namasírujte také oblast kolem čéšky, kde bývá otok velmi výrazný. Pro dosažení ideálních výsledků opakujte tento postup na obou nohách zhruba 10×.

  1. Zacvičte si

Cvičením můžete snadno rozproudit lymfu v oblasti rukou i nohou. Cvičení je totiž tou nejúčinnější a nejrychlejší úlevou při problémech s nateklými nohami. Jedním z hlavních důvodů, proč se krev hromadí právě v nohách, je gravitace. Toto cvičení tedy využije jednoduchý trik, jak dostat krev zpět, kam patří. Lehněte si na záda (stačí na zem, případně na podložku) a zvedněte ruce i nohy do výšky. Rukama i nohama začněte třást podobným způsobem jako byste z rukou setřásali vodu při sušení. Nejde o náročné cvičení, můžete ho provádět před spaním přímo v posteli třeba u sledování televize.

  1. Pomocník polštář

Vyvýšená poloha je jak známo dobrým pomocníkem při problémech s otoky. Řešení je velmi jednoduché, srolujte ručník nebo použijte další polštář, dejte si ho do postele a položte si na něj nohy. Preferovaná výška by měla být minimálně 15 cm, aby si mohly nohy dostatečně odpočinout.