O nutnosti správné činnosti lymfatického systému slýcháme v poslední době mnoho zejména v souvislosti s celulitidou a otoky. Málokdo však ví, že právě lymfatický systém a jeho řádné fungování nám může pomoci i v boji se záněty kůže a ekzémy.

Přestože se již dlouho traduje, že za kožní problémy může z velké části genetika, průzkumy posledních let tento mýtus úspěšně vyvrací. Dle statistik Systému monitorování zdravotního stavu obyvatelstva ČR ve vztahu k životnímu prostředí bylo v roce 1996 v České republice diagnostikováno 4 % dětí s atopickým ekzémem, v roce 2006 se toto číslo ztrojnásobilo na 12 %. „Tak velký nárůst během deseti let je bezesporu alarmující. Není však možné, aby za tak krátkou dobu došlo ke změnám v genetickém kódu. Negenetickou a nesmírně důležitou roli u vzniku atopického ekzému a dalších zánětlivých onemocnění kůže jsou toxiny, které se v organismu hromadí a spouští imunopatologické procesy,“ říká Mgr. Marie Vilánková.

Příčina ekzémů

Vedle dědičnosti, poruchy metabolismu tuků, psychického stresu a dalších se tak veřejnosti odkrývá další nepřítel v boji se záněty kůže – toxiny. Jejich původ je buď z vnějšího prostředí jako chemické látky, kovy, kosmetika, pesticidy, smog a prach či patogenní bakterie a plísně, které se běžně vyskytují i na zdravé kůži. Po narušení mikrobiální flóry však dochází k jejich přemnožení a narušení kůže. „K narušení mikrobiální flóry často dochází při užívání antibiotik či nadměrným používání desinfekčních prostředků. Tyto mikroorganismy a jejich toxiny doslova rozleptávají kůži, a tak vznikají mikrotrhliny,“ vysvětluje Mgr. Vilánková. Klasická léčba kožních zánětů je však příliš limitující, zejména podávání léků a mastí, které potlačují a blokují imunitní reakce. Tím sice dochází k potlačení projevů, ale nikoli k objevení příčiny. Pravý opak nabízí metoda řízené vnitřní očisty neboli C.I.C. (Controlled Inner Cleansing). Ta dokáže odhalit, které konkrétní toxiny, orgány a nezvládnuté emoce se na přecitlivělé imunitě podílejí, pomůže je z těla vyloučit a v podvědomí zpracovat, imunitu zklidnit a nastolit v organismu opět normální, zdravý režim.

Lymfa v pohybu

K obnovení přirozené bariéry kůže a odeznění potíží je nutné obnovit správnou činnost lymfatického systému, který jediný z ní dokáže odstranit toxiny. Ty se lymfou dostávají do vylučovacích orgánů, jako jsou játra a ledviny, a poté mohou být z těla definitivně odstraněny. Zásadní roli v řešení dermatitid sehrává přípravek Lymfatex, který obnovuje a zefektivňuje činnost lymfatického systému. Jedná se o doplněk stravy s obsahem bylinných extraktů, který navozuje normální stav lymfatického systému. Přípravek je zpracován unikátními specifickými informačními technologiemi, které optimalizují jeho účinek. Přítomný kozinec příznivě působí na přirozenou obranyschopnost, podporuje imunitní systém a přispívá k normálnímu stavu ledvin.

Změna jídelníčku

Je pravda, že činnost lymfatického systému je možné trochu zlepšit například pouhou změnou jídelníčku, kdy je vhodné vyhýbat se tučným potravinám, mléku, červenému masu a chemicky zpracovávaným cukrům. Tento krok však napáchané škody nespasí a měl by být podpůrnou léčbou během řízené detoxikace jako součást udržení činnosti lymfatického systému v oběhu.