Dlouhá tisíciletí bylo považováno za léčivou rostlinu. Dnes se ovšem pohybuje na hranici zákona. Seženeme ho jen v minimálním množství na lékařský předpis. Přesto své místo v léčitelství pořád má. Dokáže totiž to, co jiné, snadno dostupné léky nedokážou ani zdaleka. Seznamte se s konopím.

Co je to za rostlinu?

Existuje několik druhů konopí. Konopí indické, plané nebo také kulturní. Právě to první jmenované je pěstováno právě pro své omamné účinky. Dorůstá jednoho a půl metru, má dělené listy a plody s tmavými, lesklými a mramorově zbarvenými nažkami. Omamné látky, pro které je rostlina tolik ceněna, se nachází v pryskyřici samičího květenství.

Konopí může mít různé podoby

Samotné ho konzumovat rozhodně nelze. Nemělo by ani ty správné účinky. Proto se nejčastěji přidává do koláčků, čokolád a jiných sladkostí. Vaří se z něj čaj a přidává se do přírodní kosmetiky a bylinných tinktur.

Mast

Je protizánětlivá, hojivá a ke všemu krásně uleví unaveným a bolavým svalům. Na výrobu masti se používá jak samčí, tak samičí listí, stejně tak se zpracovává květenství z rostlin samičích.

Konopné potraviny

Jak jsme si řekli výše, z konopí můžete uvařit či upéct téměř cokoliv, nejčastěji se ale přidává do sladkého pečiva. Vyrobit z něj ovšem můžete i máslo. Konopný čaj je zase výborný ve chvílích, kdy nemůžete usnout.

Pegasovy kapky

Znají je především ti, co onemocněli roztroušenou sklerózou, trpí nechutenstvím, častými migrénami či depresemi.

Tinktura

Pomůže vyléčit kdejaký kožní problém, pomůže vám od bolavých kloubů, hodí se na popáleniny nebo na záněty trávicího traktu. Po mastičce je tinktura druhým nejoblíbenějším lékem z konopí. Užívá se jako kloktadlo nebo mazání. Stačí, když smícháte tři kapky se sklenicí šťávy nebo čaje.

Fénixovy slzy

Při vyšších dávkách může pomoci léčit nemoci, se kterými si neví rady ani dnešní medicína, jako jsou rakovina, cukrovka nebo Crohnova choroba.  Na jejich výrobu se používají pouze květy ze samičích rostlin.

Konopný výtažek

Od Fénixových slz se liší jen tím, že se květy déle louhují v rozpouštědlu, tedy konzumním lihu. Proto je v něm i daleko menší množství THC. Výtažek má velmi hořkou chuť a využití najde hlavně tam, kde není nutné dávkovat velké množství THC, například při Parkinsonově chorobě, roztroušené skleróze nebo Alzheimerovi.

Co všechno dokáže vyléčit a na co se nejčastěji používá?

Zpomaluje šíření rakoviny

Doporučuje se všem pacientům, kteří onemocněli zákeřnou rakovinou. Mnohé vědecké výzkumy totiž dokazují, že zpomalují šíření rakovinných buněk v lidském těle. THC, které konopí obsahuje, totiž ničí nádory bez toho, aniž by poškodila zdravé buňky.

Tlumí bolest

Vyléčí zánět středního ucha, pásové opary, bolesti zubů a dokonce zvládne zničit i bakterie, se kterými si běžná antibiotika neporadí. Navíc u konopí nehrozí závislost ani riziko předávkování.

Zbaví vás astmatu

I astmatici mohou využít jeho léčivých účinků. Doporučuje se natírat hrudník konopnou mastí a v akutních případech i samotné hrdlo. Pokud se chcete kašle a astmatu zbavit trvale, pak se doporučuje dávat jednu lžičku konopného másla do čaje a vypít ho těsně předtím, než půjdete spát. Nebo si ho můžete namazat na chleba.

Odstraní pocit úzkosti

Podle mnohých výzkumů se často konopí doporučuje lidem, kteří trpí depresí. Konopí totiž chrání mozek proti odumírání buněk a rovněž ochraňuje i neurony. Stejně tak pomáhá lidem, trpícím maniodepresivní poruchou a těm, kteří častěji trpí úzkostí.

Snižuje cholesterol

Nezanedbatelný vliv má tato léčivá rostlina i v boji proti onemocnění srdce. Zabraňuje ucpávání tepen a chrání srdce před poškozením. Na rozdíl od léků, které snižují hladinu cholesterolu a mají vedlejší účinky v podobě bolestí hlavy, nevolnosti nebo infekce, konopí žádné zásadní vedlejší účinky nemá.

Chrání mozkové buňky

Na světě neexistuje moc léků, které dokáží léčit Alzheimerovu chorobu. Konopí ale brání procesu, který ničí mozkové buňky.

Pro pevnější kůži a zdravější vlasy

I v kosmetice má své nezastupitelné místo. Konopný olej nebo jiné přípravky obsahující konopí ocení zejména ženy v těhotenství a po porodu, protože ničí strie a dokonce jim umí i předcházet. Vlasům zas konopí dodá přirozený lesk a pevnost. Rovněž zabraňuje vypadávání vlasů a tvorbě lupů.

Vystavujete se v létě nebo na dovolené slunečním paprskům? Vydržíte na slunci klidně celý den? Pak je třeba, abyste se dobře chránila. Celá se natřete konopným olejem, který vás ochrání i před těmi nejsilnějšími slunečními paprsky.