V prvním díle článku o oparech jsme zmínili, že léčba prostých oparů s nekomplikovaným průběhem je jednoduchá. Nejlepší je zahájit léčbu, co nejdříve. Správnou úpravou životního stylu ale můžeme docílit i toho, že se s nimi prakticky již nesetkáme.

Prevencí je především jídlo

Úpravou životosprávy můžete opravdu dosáhnout toho, že se u vás opar již nevyskytne. U komplikovanějších případů je doporučena konzultace s praktickým lékařem, který dobře zná vaší anamnézu a zdravotní stav, případně dermatologem nebo imunologem. Je možné užívat přípravky na podporu imunity, třeba tinktura s vysokým obsahem antioxidantů Acai Berry imunita, kde jsou použity tropické bobule, které domorodci užívají.

Co jíst a co nejíst?
Důležitý je poměr dvou aminokyselin v našem organismu – argininu a lyzinu.

  • Arginin napomáhá vzniku oparů, a proto se vyhněte nadměrné konzumaci ořechů, čokolády, želatiny, těstovin, pšenice, ovsa, ječmene, kukuřice či růžičkové kapusty.
  • Lyzin naopak vznik oparu potlačuje a najdete ho v mléku a mléčných výrobcích, sojových bobech a mase.
  • Dále odborníci doporučují k zabránění vzniku oparů konzumovat hlívu ústřičnou, mořské řasy, ryby, pivovarské kvasnice, česnek, cibuli, čerstvé ovoce a zeleninu, zelený čaj, třezalku a ženšen.

Dále je potřeba vyhnout se zbytečnému stresu, nadměrnému slunění, nepropichovat a nemačkat puchýřky, dbát zvýšené hygieny a používat jen vlastní hygienické pomůcky, dávat pozor při líčení či holení a nestrhávat stroupek. Omezit vznik oparů můžete také tím, že přestanete kouřit, budete dostatečně spát, hýbat se a otužovat.

Zaútočte jinak!

  • Kosmetika: Konopné oleje či balzámy na rty, stejně tak kosmetika s obsahem tea tree oleje, heřmánku, propolisu či šalvěje, balzámy na rty s obsahem lyzinu
  • Léčebné pomůcky: volně prodejné prostředky v podobě mastiček, gelů a speciálních sér a také náplasti, které mají nejen léčivý účinek, ale také schopnost opar zakrýt
  • Biostimulační laser: má protizánětlivé a analgetické účinky, potlačí bolestivost a zkrátí dobu hojení, zvýší produkci enzymů, stimuluje kolagen, posiluje imunitní systém a má další pozitivní účinky
  • Babské rady: přikládání teplých nebo studených obkladů z černého čaje či meduňky, nanášení zubní pasty, vysoušení oparu tamponkem namočeným v lihu, nanášení jogurtu s živými kulturami

Může to být i vážnější!

Opary nás bohužel netrápí jen na rtech. Na našem těle se může objevit i tzv. opar pásový. Ten ale s tím na rtech má jen málo společného – jeho původcem je pouze příbuzný vir. Ten samý způsobuje také plané neštovice. Po jejich prodělání se usazuje v organismu a při snížené imunitě napadá libovolný nerv. Projevovat se může bolestí kůže, bolestí hlavy, zvýšenou teplotou, svalovou slabostí a celkovou únavou a výsevem puchýřků shromážděných do pásu kdekoli na těle, nejčastěji na trupu. Jeho průběh může být lehký a rychle odeznít, ale může být také zdraví nebezpečný. Léčí se lokálními pudry či třezalkou, v horším případě se vnitřně podávají antivirotika, antibiotika či analgetika. Ve většině případů se stejně jako u neštovic projeví pouze jednou v životě.