Léto. Všichni ho máme spojené s mořem, teplem a co především – sluncem. Díky němu jsme krásně opálené a plné dobré nálady. Jenže když se nebudeme dostatečně chránit, může nám i ublížit.

Pokožka, vlasy i oči potřebují v horkých letních dnech více péče než kdykoliv jindy. Slunce totiž narušuje přirozenou strukturu vlasů i kůže a pak může dojít k jejich poškození. A stejně tak díváme-li se bez jakékoliv ochrany do slunce, můžeme si tím trvale poškodit zrak.

Ať už se chystáte k moři nebo jen ležíte u vody v českých luzích a hájích, měla byste znát jednoduché zásady, jak o sebe v létě pečovat

Co s vlasy?

Vezměme to hezky popořádku. Tedy od hlavy. Ženy si většinou na svých vlasech zakládají. Jenže slunce, písek a moře jim dává pořádně zabrat. Co tedy můžeme udělat pro to, abychom je ochránily?

Jak radí většina odborníků, vlasy potřebují dostatek keratinu a kolagenu. Jenže právě těch se jim v létě nedostává. Proto u moře používejte vlasové oleje bez oplachování. Nebo použijte i jiné bezoplachové přípravky, které jsou přímo určené pro ochranu vlasů před slunečním zářením. Abyste vlasy zatěžovala co nejméně, používejte jen čistě přírodní šampony, které neobsahují parabeny, barviva, sulfáty a jiné zatěžující látky. A pokaždé, když se půjdete vykoupat, ať do moře nebo chlorované vody, a máte dlouhé vlasy, udělejte si pletený cop, popřípadě drdol, tak se vlasy budou méně cuchat a lámat.

Nedávné výzkumy ukázaly, že pokud se mezi patnáctým a dvacátým rokem života spálíme více než pětkrát, riziko vzniku melanomu vzroste až o osmdesát procent! Proto ochranu před sluncem nikdy nepodceňujte.

Chraňte si rty i oči

Jestliže jste zvyklá na tělo používat ochranný krém s SPF 20, věřte, že na obličej potřebujete o něco silnější. Kůže na něm je totiž mnohem citlivější. Použijte alespoň SPF 30. Krém by měl být nejlépe voděodolný. Přesto se nezapomínejte každou hodinu namazat znovu a také po každém koupání.

Nezapomínejte si chránit rty. Existují balzámy na rty a jelení loje, které jsou přímo určené na opalování. I rty se totiž dokáží spálit!

Důležité jsou i oči. Kvalitní brýle jsou základ. Možná máte pocit, že vám dobrou službu prokáží i brýle ze supermarketu za dvě stě korun, ale to rozhodně není pravda. Uvědomte si, že oční čočka je jednou z mála části lidského těla, která se už nikdy nezahojí. Poškodíte-li si ji, stane se tak nenávratně. Proto se naučte vybírat si kvalitní sluneční brýle. Správná úroveň UV ochrany se značí jako UV 400 nebo „cat“ plus příslušné číslo od 0 do 4. UV 400 znamená, že brýlové čočky dokáží absorbovat UV záření s vlnovou délkou 400 a nižší. Pokud brýle, které si chcete koupit, nenesou žádné takové označení, dejte od nich ruce pryč. Také se nerozhodujte podle tmavosti skel. Rozhodně neplatí, že čím tmavší, tím větší ochrana. UV 400 totiž mohou mít i sluneční brýle které mají téměř čirá skla.

Vyšší ochrana než SPF 50+ neexistuje

Základní poučka pro opalování zní: namaže se alespoň dvacet minut předtím, než vyjdete na slunce. Když se nenamažete, zvyšujete tím rychlost stárnutí kůže a také riziko vzniku rakoviny kůže. Pokud máte kůži, která se snadno opálí, stačí vám ochranný prostředek s SPF 20, pokud se ale rychle spálíte, použijte klidně SPF50+. Žádná vyšší ochrana ani neexistuje, a pokud ji někdo na internetu nebo v obchodě nabízí, nevěřte tomu. Krém bude mít stejný účinek jako ten s SPF50+. Ačkoliv platí obecné pravidlo, že pokud používáte ochranný faktor SPF20, měla by vám ochranná vrstva na pokožce vydržet krát deset minut, tudíž dvě stě minut, raději se na to nespoléhejte a znovu se namažte každou hodinu až dvě. Nikdy také nepoužívejte krém z loňského roku nebo starší. Vždy se podívejte na dobu expirace přípravku a pokud už končí nebo je lehce za, raději krém vyhoďte. Čím je starší, tím méně ochrany vám poskytne.

Když se přeci jen spálíte

Panthenol. Na ten byste neměla nikdy zapomenout. Je to nejdůležitější věc, kterou u moře potřebujete. Poskytne vám rychlou úlevu od bolesti a také dokáže rychleji zahojit postižené místo. Pokud ale ani panthenol nepomůže, pak můžete zkusit studenou sprchu. Ta by měla zmírnit otoky. Zabírá i olejová koupel doplněná přírodními přípravky z ovesných vloček.