Nedostatek železa je častým problémem, který se může týkat každého z nás. Projevuje se častou únavou, bolestí hlavy, vypadáváním vlasů a dalšími příznaky, které nám znepříjemňují život. V tuto chvíli vyplyne jedna zásadní otázka – jak rychle doplnit železo?

 

Nedostatek železa, ze kterého v některých případech vyústí až anémie, se může týkat opravdu každého z nás. Mezi rizikovou skupinu ale patří především ženy v produktivním věku. Důvodem je menstruace, během které dochází ke ztrátě železa prostřednictvím krve. Pokud ženu trápí silná menstruace, není často schopna potřebné množství železa doplnit zpět, a následně se může objevit právě chudokrevnost. Není to ale jediná skupina jedinců, pro které je nedostatek železa pravděpodobným problémem. Patří mezi ně také:

  • těhotné a kojící ženy,
  • osoby s nevyváženým příjmem potravy,
  • osoby s chronickým onemocněním,
  • profesionální sportovci.

Doporučená denní dávka železa

Denní potřeba železa se liší podle pohlaví, věku a životní situace. Jinou dávku vyžaduje ženské tělo v produktivním věku, jinou tělo mužské nebo dětské. Jaká je tedy doporučená denní dávka železa pro jednotlivé skupiny?

  • děti do 10 let – 10 mg železa
  • chlapci od 11 do 18 let – 15 mg železa
  • dívky od 11 do 18 let – 18 mg železa
  • dospělí muži – 10 mg železa
  • dospělé ženy – 15 mg železa
  • těhotné ženy – 30 mg železa a více

Množství železa, které tělo vyžaduje, se především u žen odvíjí od daného období. Zvýšený příjem je u žen nutný v období menstruace, těhotenství, ale i kojení. Ovlivňuje ho také sportovní vytížení člověka, to hraje roli především u profesionálních sportovců.

 

Jak železo doplnit?

Základním způsobem, jak doplnit železo, je pestrý a vyvážený jídelníček. Je nutné do něj zařadit potraviny bohaté na železo, mezi které patří například červené maso, zelenina, luštěniny, vejce či ovoce. Myslete ale na to, že tělo je schopné z jídla vstřebat pouze asi 15 % železa. Záleží také na tom, jestli se jedná o živočišnou, nebo rostlinnou stravu. Z živočišné se vstřebává cca 30 %, a z rostlinné pouze 10 % železa.

Při zvýšené spotřebě železa ale přísun železa z potravin nestačí. Snadno dostupným způsobem, jak doplnit nedostatek železa, jsou doplňky stravy. Na trhu jich je mnoho, jejich nevýhodou je však to, že nedokáží garantovat účinnost, na rozdíl od léčivých přípravků, které svou kvalitu i jasný obsah zaručují.

„V zásadě do užívání potravinových doplňků není vhodné pouštět se na vlastní pěst. Ne vždy je to přínosem. Z nadměrného užívání kteréhokoli minerálu bez laboratorní kontroly jeho hladiny mohou vzniknout i zdravotní komplikace,” říká MUDr. Jitka Koppová.

Proto není vhodné užívat vitamínové a minerálové doplňky bez konzultace s odborníkem. Nejlepší  je navštívit lékaře, nechat si stanovit krevní obraz, a případně si nechat doporučit vhodnou léčbu.

 

Chcete se o této problematice dozvědět více? Pak navštivte novou on-line vzdělávací platformu www.zeleznezdravi.cz.