K létu patří teplé počasí, koupání a opalování. Slunce nás nabíjí energií, ale jeho přemíra může škodit. Proto je pro většinu z nás ochrana pleti před slunečním zářením samozřejmostí. Na vlasy ale tak trochu zapomínáme. A přitom zrovna v létě si zaslouží zvláštní péči.

Pleť si jednoduše namažeme krémem s vysokým UV faktorem, jenž to s vlasy udělat nelze. Jak tedy postupovat, abychom si zachovali jejich kvalitu a také nám nevybledla barva?

Proč vlasy v létě trpí?

„Slunce má největší sílu na jaře. Vlasy bychom měly začít chránit tedy hned s prvními jarními paprsky,“ říká kadeřnice. UV záření má negativní vliv nejen na pokožku, ale také na vlasy. „Dochází k narušení vlasového proteinu. Vlas díky tomu ztrácí přirozenou pružnost, je oslabený a třepí se. Většina žen si stěžuje, že v létě jsou jejich vlasy suché,“ doplňuje kadeřnice.

Začněme uvnitř

Vlasy potřebují zejména zinek, jód, železo, vitamín B, E a různé aminokyseliny, proteiny a vodu. Můžete si také koupit doplňky stravy, které jsou určeny přímo pro růst a posílení vlasů, ale nemusíte to nijak přehánět. Většinou stačí zinek, který je opravdu všemocný. A také dostatek ovoce, zeleniny a ořechů.

Nezapomínejte na pitný režim. V létě bychom měly vypít alespoň 3 litry denně, jenže zdaleka ne každý to dodržuje. Nebude vás bolet hlava a ocení to i pokožka a vlasy, které v létě doslova prahnou po vodě.

Pozor na barvení před dovolenou

Chystáte se k moři a chcete se blýsknout krásnou barvou nebo dokonalými kudrlinkami? Na vaše vlasy čeká mnoho nástrah, jako je pražící slunce, mořská sůl a časté mytí, takže není vhodné je ještě oslabovat chemickým ošetřením. Odložte tedy návštěvu kadeřníka až po dovolené a nezapomeňte si do kufru přibalit přípravky na vlasy určené na slunění.

 

Pořiďte si sluneční řadu na vlasy – šampón, kondicionér, masku na vlasy a také olejíček, který je skvělým pomocníkem proti přesušení a lámavosti.

Pozor na horký vzduch a horkou vodu

V létě se více potíme, navíc chlór a mořská sůl ve vlasech nejsou nic zdravého ani příjemného, takže si vlasy myjeme častěji. Měly bychom si ale dát pozor na horkou vodu. Ta vlasy, které jsou od slunce už dost vysušené, ještě víc zatěžuje.

Jestliže však trpíte na rychle se mastící vlasy, můžete mít v létě opačný problém. Kvůli zvýšenému pocení se také rychleji mastí vlasová pokožka, zejména pak pod pokrývkou hlavy. V tomto případě se častému mytí vlasů nevyhnete. Oplachujte je ale pouze vlažnou vodou a zbytečně je nesušte fénem. „Nechte vlasy jednoduše uschnout na slunci,“ doporučují odborníci. Jestliže se bez fénu neobejdete, snižte alespoň teplotu foukání na minimum nebo používejte studený vzduch.

„Vezmi si něco na hlavu!“

Také si to ještě pamatujete z dětství? Rodiče i prarodiče vždy dbají na to, aby děti měly v létě na hlavě pokrývku. Samy to ale nedodržujeme. Že se bojíte o účes nebo jak budete vypadat? Pokrývka hlavy vás ochrání před úpalem a vaše vlasy před agresivními slunečními paprsky. Navíc klobouk je ideální módní doplněk, který dokonale podtrhne každý outfit. Nakupte si jich více a střídejte je podle potřeby a nálady. A na sport a volný čas nejlépe poslouží klasická kšiltovka.