Potýká se s nimi velké množství lidí, ale jen nepatrná část z nich to přizná nebo se vůbec vydá k lékaři. To se děje většinou až ve chvíli nesnesitelných bolestí. Překonat stud a říct si o pomoc se však rozhodně vyplatí, protože léčba není složitá, zato ale úspěšná.

Jako hemoroidy jsou označovány cévní pletence v oblasti konečníku. Tento pletenec se skládá z malých tepen, které sem přivádějí krev, a drobných žilek, jež ji odvádějí. Jakmile se tento systém naruší, přicházejí ke slovu hemoroidy. „Hemeroidy jsou v podstatě rozšířené žíly v oblasti konečníku. Roli při jejich vzniku hraje genetická predispozice a řada dalších faktorů, které způsobují dlouhodobé zvýšení tlaku v žílách. Je to především chronická zácpa, dlouhé sezení, opakovaná těhotenství, obezita, dieta chudá na vlákniny. Vliv má i vysoký tlak, dále většinou v rodině má někdo z rodičů hemeroidy nebo křečové žíly,“ říká dermatolog MUDr. Jiří Kravciv z Lékařského domu na Praze 7.

Které máte?

Lékaři rozlišují hemoroidy vnitřní (nebolí, ale způsobují krvácení ve stolici) a vnější (bolestivé, mohou samy od sebe zmizet). Hemoroidy nejsou ničím nebezpečným, ale jsou velice nepříjemné a může při nich dojít ke komplikacím (trombóza, zánětlivé změny apod.). „Vnitřní hemoroidy nejsou vidět, zanechávají krvavé stopy na toaletním papíru, způsobují bolest a stahy při průchodu stolice. Vnější jsou vidět, mohou krvácet a jsou silně bolestivé při stolici nebo i při chůzi,“ upřesňuje lékař a dodává, že nejčastější komplikací je krvácení a trombóza. Další častou komplikací je ekzém v oblasti konečníku s nasedající bakteriální nebo mykotickou infekcí a samozřejmě vznik bolestivých trhlin.

Ať žije vláknina!

Částečně je toto onemocnění dědičné, ale mezi hlavní příčiny patří strava s nedostatkem vlákniny, sedavé zaměstnání, zácpy či chronické průjmy, nedostatečný příjem tekutin, ale třeba i cyklistika. Objevují se také v těhotenství. Neexistuje přesný návod, jak se hemoroidům celoživotně vyhnout, ale preventivních opatření je několik a nejsou příliš složitá. Důležité je hlídat si příjem vlákniny ve stravě, protože ta udržuje funkci střev a pravidelné vyprazdňování. „Důležitá je péče o stolici (dieta bohatá na vlákniny). Lokální léčba čípky a mastmi s obsahem venofarmak, kortikoidů a anestetik. Dále jsou vhodné sedací koupele a venofarmaka celkově. Jsou zde možnosti chirurgické léčby – sklerotizace, koagulace laserem nebo radiofrekvencí, kryoterapie, podvazy a ektomie,“ radí MUDr. Kravciv. Vsaďte také na potraviny s obsahem flavonoidů, které posilují žíly. Vhodné jsou třeba citrusy, bobulové ovoce či cibule. Důležitý je příjem tekutin a omezení odvodňujících nápojů, jako je káva či alkohol. Kila navíc také ničemu nepřidají a rovněž je třeba myslet na dostatek pohybu. Od věci není ani vhodné oblečení, noste proto pokud možno vzdušné, nesyntetické oblečení.

Pryč s nimi

Co se týče léčby, čím dříve k lékaři přijdete, tím jednodušší bude se nepříjemných hemoroidů zbavit. V počáteční fázi se aplikují čípky a masti, doporučovány jsou sedací koupele v odvaru z dubové kůry či v řepíku lékařském. Pomoct vám mohou i obklady z měsíčku lékařského či kostivalu lékařského. V dalším stadiu se přistupuje k ambulantním zákrokům, jako je kryoterapie (zničení hemoroidu pomocí mrazu) či zaškrcení a následnému odpadnutí hemoroidu. Třetí možnost pak představuje operace.