Tak schválně. Kolik kilogramů jste nabrala v těhotenství? 10? 15? 25? Ta čísla vypadají děsivě, když si ale uvědomíte, že minimálně 10 kilogramů z toho je nutnost (něco váží vaše děťátko, něco děloha a její obsah a také prsa se vám zvětšila), už to číslo tak děsivě nevypadá. Někdo dokonce z porodního sálu odchází se svou původní váhou, po pár týdnech kojení je pod ní. Pro ty, které takové štěstí neměly, tady máme pár tipů, jak zhubnout po porodu.

Asi už jste slyšela, že dobrým hubnoucím mechanismem je kojení. Faktem je, že při kojení byste měla dodržovat vyvážený jídelníček i pitný režim – a to ještě přísněji než po dobu těhotenství. Pravidelná a zdravá strava je pro hubnutí nutnost, kojení je navíc velký energetický výdej.

Některé maminky zase uvádí, že první týdny po porodu prostě neměly čas jíst – každé dvě hodiny kojily, když náhodou miminko usnulo, věnovaly se domácnosti, anebo se snažily trochu odpočívat. Kilogramy šly dolů, ale po tom, co se jejich denní režim vrátil do normálu, ručička na váze zase rychle letěla nahoru.

Magická trojkombinace

Pro hubnutí je nejlepší tato trojkombinace: pravidelný pohyb, pravidelná strava, dostatek spánku. Jenže vaše plačící a pozornost vyžadující miminko si prostě myslí něco jiného. Jako novopečená maminka máte ale jednu nespornou výhodu – můžete se chovat jako kočka. Prostě využívejte své okolí. Domluvte si dvakrát týdně cvičení a v té chvíli se o miminko prostě postará partner. Nebo tchýně. Nebo kamarádka. To samé platí, pokud si potřebujete odpočinout – vystresovaná a až do morku kostí unavená maminka znamená i vystresované a neklidné dítě.

Chůze nebo pilates

Určitě jste slyšela, že jsou cvičení, kterých byste se po porodu měla ještě nějakou dobu vyhnout – je to třeba posilování na strojích (děloha se vám několik týdnů po porodu stále zavinuje a tělo je citlivější),vyhněte se i spinningu, tenisu, boxu. Začněte pozvolně a zařaďte jógu, pilates, choďte každý den na procházky s kočárkem. Divila byste se, kolik kilometrů tak nachodíte a kalorií spálíte! Navíc v každém větším městě existuje nějaké cvičení pro maminky po porodu, kde vás cvičitelky naučí, jak protáhnout celé tělo a posílit partie povolené porodem.

Motivace? Odměny!

Není čas. Nejde to. Není síla. Tyhle věty maminky používají dost často, pravdou ale je, že vždycky je čas a síla na to najít tu chvilku tak zvaně pro sebe – zdravý jídelníček dodržujete navíc i kvůli svému miminku, a to samé se týká procházek. Motivujte se! Odměnou za poslechnutí našich rad vám totiž může být nejen krásné a zdravé tělo, ale třeba i nové tričko. Stačí si jen stanovit systém odměn – za každý zdravý týden či měsíc si něco dopřejte, třeba trendy kousek oblečení, oblíbený čaj, vonnou svíčku, kávu a zákusek s kamarádkami, dobrou knihu atd.

A jedna pozitivní zpráva na závěr: V hubnutí po porodu jsme na tom líp než muži! Muži totiž zpravidla po dobu těhotenství nějaké to kilo společně s partnerkou přiberou. Žena jich ale nechá hned několik na porodní sále, zatímco muži ne, takže pak do plavek hubnou třeba i půl roku ????