Že jóga prospívá dospělým, se dočítáme velmi často. A také její pozitivní účinky na našem těle okusila už nejedna z nás. Věděly jste ale, že existuje i dětská jóga, která s vašimi ratolestmi, ať už živějšími či naopak trochu línými, udělá doslova zázraky?

Jógoví mistři považují jógu za nejlepší psychoanatomii, jaká kdy vznikla pro tělesné, mentální, intelektuální a duševní blaho člověka – dítěte,“ uvádí lektorka dětské jógy Adéla Drmotová s tím, že dětství je významným časovým úsekem, během kterého dochází k vývoji páteře a s tím souvisí i návyk a úroveň správného držení těla a chůze. Proto je podle Adély v útlém věku přínosný jakýkoliv pohyb. „ A jóga pro ně může být dalším významným článkem, který je v přirozeném a zdravém pohybu podpoří,“ dodává Adéla Drmotová.

Pro děti s ADHD i po onkologické léčbě

Nejen certifikované terapeutky dětské jógy, ale i jiní odborníci mají jasno: tohle cvičení dětem opravdu prospívá. A to v mnoha ohledech. Tak například zlepšuje fyzický i psychický stav, koncentraci, navíc pomáhá při potížích s hyperaktivitou nebo alergiemi.

Pozitivní účinky dětské jógy rovněž potvrzuje mnoho studií z různých zemí světa. Jednu takovou dokonce před časem provedla v Nizozemsku česká terapeutka Iveta Hanušová. Ve spolupráci s akademií Jip&Jan – vzdělávacím institutem pro cvičitele dětské jógy v Holandsku – téměř půl roku zkoumala 69 ratolestí ve věku 3 až 12 let.  A došla k závěru, že pravidelné cvičení jógy také prospívá dětem línějším, unaveným, s nedostatkem energie nebo pocity úzkosti. Rovněž uvádí, že se díky pravidelným lekcím jógy může zlepšit stav dětí s příznaky ADHD (porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou).

„Já jsem nejintenzivněji přínos dětské jógy pocítila během individuálního cvičení jógy s holčičkou v rámci projektu Malá Jóga,“ vzpomíná Adéla Drmotová. „Měla za sebou intenzivní léčbu onkologického onemocnění a před sebou cestu k návratu zpět do plné síly. Díky své píli, nadšení a stálé pozitivní náladě dělala viditelné pokroky. A já jsem byla velmi ráda, že jsem s jógou mohla být takovým průvodcem na cestě k jejímu lepšímu pohybu, lepší stabilitě, jistější chůzi a obratnosti.“

Zklidní vzpurné a agresivní děti

Jiné studie také poukazují na to, že dětská jóga zklidní děti hyperaktivní, impulzivní, vzpurné či agresivní. Jak například? Mít vztek je v podstatě lidské. V naší kultuře jsme si zvykli rozlišovat emoce na dobré a zlé. Ty dobré máme podporovat, pěstovat, a ty zlé, pokud je máme, raději neprojevovat. Jenže to, že něco potlačíme, ještě neznamená, že se dané emoce nadobro zbavíme,“ vysvětluje Adéla Drmotová.

A tak je v těchto situacích velmi důležité se ptát, kde je původ dané emoce, jak vznikla, co ji vyvolává, zhoršuje, zlepšuje. A jóga může být jedním ze způsobů, jak s takovými emocemi u dětí pracovat a smysluplně jim nechat vhodný průchod, odchod. A to například formou bouřkového tance, pozicí lva, hřmícího draka, vymačkávání citronu… Po každém napětí přichází úleva, uvolnění,“ zamýšlí se Adéla.

Cvičení formou zábavy a her

Pozice lva, draka a jiných zvířat… Říká vám to něco? Zřejmě ne. Dětská jóga totiž s tou klasickou, pro dospělé, má společný pouze základ – jógovou terapii. Vše ostatní je však odlišné. Děti jsou jiné než dospělí. Proto je důležité jim dopřát jejich dětský svět, a i cvičení jógy tomuto světu přizpůsobit,“ vysvětluje Adéla.

A také že jo. Sama jsem svou pětiletou dceru na dětskou jógu přihlásila. Trochu jsem se obávala, že ji cvičení nebude bavit, protože je živá, chvíli neposedí a soustředí se jen na to, co ji skutečně zaujme. Pro jógu se však nadchla.

Veškeré cviky, ať už zaměřené na správné dýchání či procvičování prstů a chodidel (skvělá prevence proti plochým nohám) totiž skutečně probíhají formou zábavy, různých her s pohádkovými nebo jinými tématy. Asány, známé v józe pro dospělé, jsou dětem přibližovány pomocí názvů různých zvířat, rostlin, dopravních prostředků nebo předmětů, které je každodenně obklopují.

Ne všechny jógové pozice jsou pro dítě vhodné

Na rozdíl od jógy pro dospělé je ta pro děti dynamičtější, délku cvičení lze pak podle Adély Drmotové přizpůsobit zájmu dítěte a kombinovat ji s krátkým odpočinkem a relaxací.

Pokud byste však chtěli do světa jógy zasvětit svého malého potomka sami, na základě svých zkušeností z lekcí pro dospělé, měli byste vědět, že ne všechny pozice jsou pro zdravý vývoj dítěte vhodné. „S ohledem na jejich růst a vývoj bychom se v dětské józe měli úplně vyvarovat například zádrží dechu, silovým cvičením, záklonům, cvikům s tvrdými dopady, s obrácenou polohou hlavy či chůzi po vnitřní straně chodidel. U dětí dáváme také více přednost pozicím v pohybu než statickým,” vypočítává Adéla Drmotová.

Jak najít vhodné lektory?

Ptáte se, kdy může dítě s jógou začít? Od nejútlejšího věku! Jednoduché cviky zvládnout už tříleté děti. A pokud si nevíte rady, jak a kde vhodné lekce pro svého prcka hledat, zkuste stránky České asociace dětské jógy. Podle krajů tu najdete seznam kvalifikovaných lektorů, kteří prošli nejrůznějšími semináři (včetně seminářů asociace) s odkazem na místa, kde své lekce vedou.

A víte, co je na dětské józe ještě skvělého? Že nejde o soutěžní sport – všichni jsou si tu rovni. Proto je výborným doplňkem k dynamickým soutěžním disciplínám.

Foto: archiv Adély Drmotové