O józe jenom slýcháte, ale ještě jste neměla odvahu ji sama zkusit? Bojíte se, že ji nezvládnete? Nebo máte pocit, že je určená jen pro někoho? Dokážeme vám, že nic z toho není pravda.

Nepatřím mezi ženy, které když poprvé uslyšely o józe, tak ji hned musely vyzkoušet. Měla jsem na ni dost vyhraněný názor. Zkrátka, že je k ničemu. Jenže jsem o ní nic nevěděla, jen mi připadalo, že se u ní lidi málo hýbou. Až postupem času jsem došla k rozhodnutí, že ji zkusím. Existuje bezpočet důvodů, proč byste měli začít i vy. Já vám ale prozradím ty, díky kterým už dnes na jógu nedám dopustit.

  1. Když už bolest byla nesnesitelná

Kdysi, z ničeho nic, jsem jednoho dne nemohla vstát z postele. Bolela mě záda, kyčle a bolest páteře mi vystřelovala až do kolene. Nemohla jsem se na levou nohu ani postavit. A to celý rok. Zkusila jsem všechno – rehabilitace, pilates, plavání, nic z toho nepomohlo. Až pak jsem se seznámila s partnerem, který dělá jógu už pět let. Nechala jsem se přemluvit a šla jsem na jednu lekci s ním. Pak na druhou, třetí a dnes chodím čtyřikrát týdně. A nebolí mě už vůbec nic. Všechna bolest po pár týdnech cvičení odezněla. Nejen díky jógovému cvičení, ale i dechu, který se na základě jógy naučíte ovládat.

  1. Konečně se můžu hýbat

Jednotlivé asány jógového cvičení mi uvolnili všechny svaly, klouby a také zlepšily funkci jednotlivých orgánů v těle. Už nemám problémy s trávením nebo se střevy, lépe se mi dýchá a jsem i mnohem pohyblivější. Před čtyřmi měsíci bych v předklonu ruce na zem nedala ani při nejlepší vůli, dnes je to pro mě stejně snadné jako chůze nebo dýchání.

  1. Začínám si uvědomovat to, co každému přijde jako samozřejmost

Víc si uvědomuji svoje tělo – jak stojím, jak sedím, ležím nebo jak vstávám z postele. Může se vám zdát jako samozřejmost, že chodíte, sedíte i ležíte. To přeci umí každý. Teprve až vás začne něco opravdu bolet, budete přemýšlet nad tím, kde jste udělali chybu. Sezení na židli s nohou přes nohu, stání s prolomenými koleny nebo ležení na proleželé matraci… to všechno přispívá k tomu, že vás jednoho dne něco začne bolet. Protože nic z výše jmenovaných skutečností není lidská přirozenost. Jen si tím huntujete tělo. Až s jógou si začínám uvědomovat, co dělám, už když vstávám z postele. Jóga vás naučí dělat správně spoustu každodenních pohybů.

K tomu, abyste shodila přebytečná kila, není zapotřebí jen pohyb a zdravá strava. Nejdůležitější je, aby správně fungoval váš metabolismus a lymfatický systém, a právě to jóga dokáže.

  1. Hodina, kterou mám jen pro sebe

Jakmile jdu cvičit ráno, hned mám celý den lepší náladu a do všeho mám větší chuť. Protože jedině při józe dokážu vypnout a na nic nemyslet. Tři měsíce mi trvalo, než jsem se to naučila, a i dneska se občas přistihnu, že my myšlenky poletují jinde, než jen u sebe – mého těla a dechu. Ale když to zvládnu, alespoň větší část hodiny, je to osvobozující pocit. Hodina jenom pro mě, kdy nemusím myslet na žádné problémy ani každodenní starosti, jen na sebe. Když ten pocit poznáte, už se ho nebudete chtít vzdát.

  1. Abych měla kvalitnější spánek

Naopak když chodím cvičit večer po práci, dokáže mě jóga nejen oprostit od všech problémů, ale také po ní lépe spím. Cítím se příjemně unavená, ale i odpočatá zároveň. I když je mi jenom dvacet sedm, v noci jsem se často budila, sice jen na pár minut, ale i tak jsem se ráno probouzela s pocitem nevyspání. A to jsem spala třeba osm hodin. Jóga mi umožňuje nejen rychleji usnout, ale také spát bez toho, aniž by mě v noci například ruch budil.