Mluvíme o nich jako o svátcích klidu, míru a lásky. Než k nim ale doputujeme, zažijeme extrémní porci stresu, vyčerpání a podráždění. Jak si poslední měsíc v roce vychutnat?

Pamatuju si to už z dětství. Celé týdny hektických příprav! Z vitrínek a skříní se vyklízely sváteční příbory, talíře, luxovala se pomalu i knihovna, praní ani žehlení nebralo konce. Pečení máma stíhala zásadně po nocích, takže když ráno v pět vstávala, mívala kruhy pod očima, náladu na bodu mrazu a málokdy jsem ji viděla jíst. A pak přišel Štědrý den, a sváteční nálada nikde. Radost, uvolnění ani dobrý pocit totiž nepřicházejí na povel 24. prosince. Potřebují prostor. Pokud to máte podobně, jako to mívaly naše mámy, pak si z Vánoc odnesete spíš jen hořký pocit marnosti, zklamání a k tomu jako „pěkný bonus“ ještě zdravotní problémy. Co tedy můžete zkusit dělat jinak a čemu všemu se tím můžete vyhnout?

Dělám to pro rodinu!

Od narození dětí my mámy žijeme tím, že Vánoce chystáme právě pro ně. Ovšem, ruku na srdce, víme, co pro ně Vánoce opravdu znamenají? Co je po ně o svátcích důležité? Místo dlouhého přemýšlení si doma udělejte malou anketu nebo ještě lépe: tvořivý adventní večer. Sedněte si k velkému papíru a přichystejte si vánoční koláž. Vystřihujte obrázky z časopisů, nechte děti malovat, vy připisujte slova, která máte spojená s Vánoci, pokud se mu bude chtít, zapojte i tatínka. A sledujte, co se před vámi na papíru zrodí.

Svátky jako malované

Výsledný obraz pravděpodobně vůbec nebude zahrnovat ani 30 druhů cukroví ani potřebu mít čerstvě umytá okna (ta Ježíšek neocení!). Což platí i tehdy, pokud děti nemáte. I tak si sedněte a pište nebo malujte, protože se dá předpokládat, že se stresujete stejně, jako jste to viděla u své mámy a jen jedete v okoukaných kolejích. Od toho, co na výsledném obrazu uvidíte, se pak zkuste odpíchnout v následném plánování.

Vánoční nákupy

První budou asi dárky. Neměly by zruinovat váš rozpočet, neměly by vás stát nervy ani stres. To jsou základní požadavky. Pokud máte potomky, vyřeší vaše váhání psaní dopisu Ježíškovi – a myslím, že vás může překvapit, jak stručný bude. Zatímco vy byste pořizovala dvacet balíčků, vaše dítě sepíše tři čtyři položky (u nás je to letos dokonce jen o dvou!). U partnerů či partnerek sbírejte informace: co je zaujalo u reklamy, o čem básní s kamarády po telefonu, jaké stránky si prohlíží na netu?

Inspirace pro každého

U babiček a dědečků není třeba vymýšlet nic originálního, ve svém věku nejvíc ocení, že za nimi zajedete, přivezete jim kalendář s fotkami svými či vnoučat, dobré čtení, dobré víno, nic zásadního. Novou žehličku postaví nejspíš do komory, aby vám ji jednou mohli odkázat, protože oni už ji – jak říkají – neužijí. Pokud můžete, na nákupy využívejte e-shopy. Jestliže dáváte přednost kamenným obchodům nebo nemáte ani jinou možnost, zkuste volit jiný čas než adventní víkendy. Děti a partnery do toho raději netahejte. Doma mohou zatím zařídit výzdobu. A když potomky ještě nemáte, každý chlap vás bude milovat za to, že ho ušetříte toho šílenství. (Mimochodem, nezapomeňte se i vy nenápadně zmiňovat o tom, co máte v hledáčku, Ježíšek také potřebuje inspiraci!)

Dělba práce

Jak už vyplývá z výše uvedeného, důležitá je dělba práce. Vy prostě nemůžete stihnout všechno, aniž byste se zbláznila. I v závislosti na rodinné koláži pak činnosti rozdělte. Výzdoba je hračka pro partnery i děti. Mohou obstarat i stromek, koupit kapra. Vy si zase kralujte v kuchyni. Ale s rozumem. Žádné „noční směny“ u trouby. Každý, ať si vybere jeden oblíbený druh. Upečte jej ve dvojnásobné dávce, a nemusíte šílet – ani z dřiny, ani z toho, že vám to v lednu zbude. Zbavte se nefunkční rutiny. To, že budete o všem mluvit, připravovat si Vánoce podle vzájemných dohod, z nich udělá skutečně rodinné svátky!

Čistý stůl

Jo, a ještě něco k úklidu: to, že vygruntujete každou adventní neděli, znamená, že to nejpozději za týden musíte zopakovat. Za mě je předvánoční úklid úplně obyčejný úklid. Naplánovaný na 22. nebo 23., v závislosti na tom, jak se u vás nepořádek stihne rychle kupit. U nás to vydrží asi tak těch 24 hodin. Jakýkoliv stres předtím je tedy zbytečný. A když budou dárky včas, cukroví v rozumném množství, výzdoba hotová od chlapa či dětí, toho 23. pak úklid zvládnete zhruba za tři hoďky, když bude hodně důkladný. No, a když si každý uklidí to svoje, jste tak na polovině času. Vytáhnout sváteční ubrus je pak o vteřinách…

Tělo vám poděkuje

Dobré a klidné plánování se pak odrazí nejen na domácí atmosféře. Chcete vědět, co získáte, když se nebudete nesmyslně dřít? Je toho hodně. Zbude vám čas se konečně předvánočně zastavit. Projít si adventní trhy, vypít si s kamarádkami svařák, povídat si s dětmi o tradicích, tulit se s chlapem na náměstí pod obřím stromkem. To všechno dohromady znamená, že vám výrazně ubude stres. Což ocení vaše mysl i tělo. Když se nestresujete, dobře spíte. Pokud dobře spíte, vstáváte s dobrou náladu, a s tou celý den proplujete úplně hravě.

Potrava pro tělo i duši

Když se nestresujete, dokážete také vzít rozum do hrsti a hlídat si dobré jídlo. S ním to bývá v adventu opravdu žalostné – buď užíráme, co se dá, čokoládou zajídáme stres a svařákem zapíjíme zoufalství. Anebo do pusy nevezmeme nic a dopujeme se kafem, protože máme žaludek stažený úzkostí z nestíhání tak, že se ani na suchý rohlík nemůžeme podívat. To při dobrém plánu a rozumném přístupu padá a vy se vyhnete spoustě zdravotních komplikací. Žaludeční vředy, neurózy, ale také migrény, které se ozývají při nedostatečné pitném režimu. Pokud dobře nejíte, jste také unavenější, podrážděnější a div nelistujete Zlatými stránkami, abyste našly nejbližší zdroj „pilulek proti blbé náladě“.

Odpočívejte, prosím

Za klidný advent vám poděkují i vaše nohy, klouby, žíly nebo záda. Stát hodiny v kuchyni často vede ke zbytečným otokům končetin (zvlášť, když u toho pijete jen kafe a alkohol), a protože málokdo z nás umí stát opravdu dobře, tak, aby nezatěžoval záda nebo klouby, trpí i páteř, kyčle, kolena… To vše vás z přemíry adventní činnosti může trápit. I proto se počítá každá hodina bez stresu (kterou nota bene můžete věnovat relaxační nebo lymfatické masáži, protože lymfa to má s námi v zimě těžké – a my pak s ní, protože když neteče lymfa, tělo se nečistí, nefunguje). I proto se vyplatí letos před Vánocemi jít proti proudu a zvolnit! A vzít ten adventní čas rebelsky jako období, kdy budete spolu s těmi, co máte ráda, a k sobě se budete chovat obzvlášť láskyplně…