Mnohem zdravější a zábavnější formou, jak tělu udělat dobře, je dát mu vitaminy a minerály v bohaté a pestré stravě. Pro pevné zdraví jsou nejdůležitější vitaminy C a E.

Stále více narůstá obliba multivitaminových přípravků, které mají za úkol dodat tělu to, co mu náš styl života ve stresu a znečištěném prostředí, bez pohybu a pestré stravy nedopřává. Tedy chránit nás před nemocemi, posilovat obranyschopnost, odstraňovat únavu a zvyšovat energii. Jenže i když na podzim začneme všechny tyhle multivitaminové preparáty užívat ve velkém, před nachlazením nás nejspíš neochrání. Většinu z takto přijatých vitaminů totiž tělo bez užitku vyloučí, zvláště pak tolik doporučovaný vitamin C. Proto při volbě vitaminového doplňku přemýšlejte a zvolte jeden, který pomůže dodat tělu třeba takové vitaminy, které můžeme jen těžko dohnat ve stravě.

Jak dodat tělu vitaminy

Céčko nejčastěji najdete v ovoci jako jsou citrusy, papája, černý rybíz, jahody a brusinky. Velmi bohatý na vitamin C je také šípek, rakytník, rajčata, květák a špenát. Vitamin E přijmete z oleje z pšeničných klíčků, másla, mléka, oříšků a masa. Dvakrát týdně si také dopřejte mořské ryby, které obsahují důležité nenasycené mastné kyseliny. Do jídelníčku dále zařaďte česnek, šťávu z celých listů aloe vera, oregano, červenou řepu a petržel, což jsou potraviny, které podporují naši imunitu. V posledních letech se oprášila také další léčebná možnost ovlivňující úroveň imunitního systému – laktobacily. Tyto mikroorganismy mají pozitivní vliv na lidský organismus. Udržují a obnovují rovnováhu trávicího traktu, zlepšují činnost střev, snižují hladinu cholesterolu v krvi a hlavně podporují imunitu. I v rostlinné říši se dají najít skvělí pomocníci např. echinacea (třapatka nachová), která dokáže povzbudit bílé krvinky k aktivitě proti infekcím, ginkgo biloba, olej z tea-tree, jmelí a na podzim a na jaře pomáhá ženšen.

Čerstvý vzduch a odpočinek

K tomu všemu na tělo blahodárně působí také pobyt venku. Osvěží mysl, zlepšuje duševní zdraví, urychluje metabolismus, udržuje tělo v kondici a dodává energii. Stejně pozitivně působí na lidské tělo i sluneční svit, který mu dodává vitamin D, a to až 80 % doporučené denní dávky. Podle výzkumů je totiž nedostatek déčka spojen s vyšší náchylností právě k nachlazení a chřipce. Procházky po čerstvém vzduchu můžete využít i k odpočinku a relaxu. Můžete si tak udělat čas sami na sebe a rodinu a uniknout každodennímu stresu. Pak už stačí jen dostatečně spát. Počet potřebných hodin spánku je pro každého individuální, důležitější je chodit spát a vstávat vždy zhruba ve stejnou denní dobu. Mezi další osvědčené tipy pak patří pravidelné saunování, otužování a při sprchování střídat teplou a studenou vodu.