Dna, pakostnice nebo také nemoc králů či bohatých. Tuto nemoc si často spojujeme spíš s dobami dávno minulými, kdy „postihovala“ lidi z vyšších vrstev – jejich jídelníček plný masa a alkoholu totiž nemoci hodně napomáhal. Dna, tedy zvýšené množství kyseliny močové v krvi, ale může postihnout každého z nás. Nejnovější průzkumy dokazují, že dnou trpí především muži, a také že to není jen onemocnění minulosti.

Dna je nemoc metabolického systému. Je způsobena právě vysokým obsahem kyseliny močové v krvi, tedy tak zvanou hyperurikémií. Tělu v tomto případě chybí trávicí enzym urikáza, který kyselinu močovou rozpouští, a ta tím pádem nemůže být ledvinami vylučována ven z těla. Krystalky této kyseliny se postupně usazují v oblasti kloubů a způsobují bolestivé záněty. Nejčastěji se krystalky usazují v kloubu palce u nohy, postihují i klouby na rukách a v ramenou.

Jak jsme již naznačili, dnu může mít na svědomí nadměrná konzumace alkoholu a masa (i rybího), obezita i málo pohybu – stručně řečeno: nezdravý životní styl. I kvůli tomuto faktu se jí lidově říká nemoc králů. Bohatí lidé mívali alkoholu i masa dostatek, respektive jej konzumovali v mnohem větším množství než chudý lid, a tudíž se právě šlechta stala rizikovou skupinou. Častější byla a je tato nemoc u mužů – což vychází z logiky věci – muži častěji konzumují rizikové potraviny – flák masa zapijí tuplákem piva.

Jak se v našem těle projevuje?

Zarudlý, oteklý a citlivý kloub neboli akutní zánětlivá artritida, je velmi bolestivým projevem dny. Nejčastěji se tyto záněty projevují v noci, kdy našemu tělu při ulehnutí ke spánku klesá teplota. Častými doprovodnými projevy nemoci jsou také horečka a pocit vyčerpání.

Vedle akutní dny, kterou jsme popsali výše, existuje druhá forma, a to chronická tofózní dna. Postižen je při ní nejen kloub, ale i měkké tkáně a může dojít až k protržení kůže a výtokům. Tyto případy mohou skončit degenerací kloubů

Jen léky nestačí

Pokud u vás lékař diagnostikuje dnu, nasadí vám léky, tak zvaná diuretika. Jen konzumace těchto léků ovšem k vyléčení nestačí, musíte zásadně změnit životní styl a osvojit si zdravé stravovací návyky. Změna jídelníčku je základem – postižený se musí smířit s dietou a úplným vysazením rizikových potravin (maso, obilniny, luštěniny, vnitřnosti a hlavně alkohol).

Naopak povoleny jsou nízkotučné výrobky a většina druhů ovoce (doporučeny jsou pak především citrusy). Na škodu není také pravidelný pohyb, pokud je možný. Cílem je samozřejmě snížit množství kyseliny močové v krvi a napomoct jejímu vylučování z těla.

Při nesprávném léčení dny a nedodržování předepsané diety může dojít až k úplné degeneraci postiženého kloubu a ztrátě jeho funkce, ke vzniku ledvinových kamenů a kolice nebo jiným metabolickým poruchám (cukrovka, obezita, zvýšená hladina cholesterolu).

Při akutním záchvatu můžeme využít také pomoc z přírody. Některé bylinky totiž pomáhají příznaky dny mírnit, patří mezi ně třeba vojtěška, lopuch, aloe vera a třešně. Nic také nezkazíte tím, když budete postižené místo chladit.