Můžete mít mnoho důvodů, proč nepijete kávu. Nechutná vám, nemůžete pít kofein nebo vás už prostě stará dobrá káva nebaví. Naštěstí dnes existuje spousta náhražek kávy, díky kterým dostanete kofein do žil, získáte třeba mnohem více energie na delší dobu nebo si v partě lidí, kteří jdou na kávu, prostě nepřipadáte blbě. Takže, pusťme se do toho.

Když vám kafe nechutná

Maca neboli Cafe de Maca – tento mok se vyrábí ze sušeného kořene stejnojmenné rostliny. Látky obsažené v této rostlině vám dodají energii a zaženou únavu.

Špaldová káva – tady sice kofein nenajdete, látky povzbuzující organismus ale ano. Tato káva navíc obsahuje minerály a vitamíny a chuti kávy se jen přibližuje.

Pokud vám kafe nechutná a čaje vás omrzely, zajděte do zdravé výživy. Tam najdete bezpočet druhů různých nápojů s obsahem kofeinu i bez. Určitě si vyberete ten svůj, a pak už je jen otázka času, kdy se vám ho podaří zavést ve vaší oblíbené kavárně :-)

Když kafe už nezabírá

Kávu už vaše tělo zná a usnete i pár minut po její konzumaci? Asi je třeba dát šálku horké černé kávy sbohem a najít něco, co vás z postele zase vyžene – seznamte se se zeleným čajem!

Kávu, čaj nebo něco ostřejšího? No jasně, že čaj! Čaje obsahují látky zvané taniny, které váží kofein – ten se pak uvolňuje déle a má tedy logicky i delší účinek. Obsah kofeinu pak závisí na přípravě čaje – čím více horká voda a čím delší proces louhování, tím více kofeinu čaj obsahuje. Samozřejmě máme na mysli čaje černé a zelené. V ovocných byste kofein hledali marně.

Matcha je japonský zelený čaj za studena lisovaný a rozemletý na prášek. Posledních pět let je v České republice doslova hitem – matchu pijí kulturisté i modelky, z matchy se vaří i peče, vánoční matcha cukroví už má zapsané nejedna hospodyňka a matcha čokoládou hřeší i největší dietáři. Matcha slibuje několikanásobnou dávku energie a spoustu dalších pozitivních účinků jako je třeba pomoc při hubnutí. Matchu mohou i těhotné a kojící matky!

Jak si připravit matcha osvěžení? 2 g prášku matcha smíchejte se studenou vodou a nalijte na kostky ledu. Pomalu přilijte šťávu ze dvou pomerančů. Zdravé matcha osvěžení je na světě!

Když kofein prostě nemůžete

Jste těhotná, kojíte nebo vám doktor zakázal kofein? Nechcete si ale připadat méněcenní, když přijdete na návštěvu (no jo, ty vlastně kafe nemůžeš. Tak si dáš vodu?) Vsaďte na…

Caro – vypadá jako káva, dá se vařit na stejné způsoby jako káva, ale káva to není! Caro je obilný nápoj, který dnes už zdaleka není jen záležitostí zdravých výživ. Některé zvěsti uvádějí, že caro podporuje kojení. Ať je to placebo nebo není, krok vedle se šálkem cara rozhodně neuděláte.

Melta – pily ji už naše babičky a některé na ni nedají dopustit ani po letech. Melta je směs čekanky, cukrové řepy, ječmene a žita a oblíbená byla zvláště za války. V kombinaci s mlékem nebo mléčnou pěnou dnes boduje právě u babiček nebo malých dětí.

Připravte si z cara karamelové latté. Lžičku cara zalijte horkou vodou. Do jiné sklenky nalijte našlehané mléko. Pomalu přilijte caro, aby zůstaly oddělené vrstvy. Do středu nápoje nalijte karamelový toping a navrch namalujte kytičku. Mňam!