Léto se blíží a vy začínáte přemýšlet, jak zařadit do jídelníčku sezónní ovoce a zeleninu. Nechce se vám vymýšlet, jak zeleninu připravit? A to zejména pro vaše ratolesti? Pak je ten správný čas pro přípravu zdravých koktejlů. Je to snadný způsob, jak dodržet výživová doporučení a do těla dostat dávku vitamínů.

Náš jídelníček je málo pestrý a málokdo dodrží pravidlo, že denně má snít čtyři až pět porcí ovoce nebo zeleniny. A přitom právě tak by, podle Světové zdravotnické organizace, měla naše strava vypadat. Ve skutečnosti odborníky doporučovaná „porce“ představuje zhruba 125 g ovoce či zeleniny. Denní příjem zeleniny a ovoce by měl dosahovat 600 g, včetně zeleniny tepelně upravené, přičemž poměr zeleniny a ovoce by měl být cca 2:1. Pokud nejste zrovna milovníkem ovoce a zeleniny, jsou čerstvé šťávy výborným způsobem, jak je do sebe dostat,“ říká odborník na výživu Jennifer Barr.

Šťávy místo kávy

Dr. J. M. Mercola, alternativní lékař, tvrdí: „Pití čerstvých šťáv hned po ránu vám může dát přirozenou energetickou podporu, aniž byste se museli uchylovat ke stimulantům, jako je káva. Vzhledem k tomu, že je šťáva v již lehce stravitelné formě, může pomoci oživit vaše energetické hladiny během pouhých 20 minut.“

Navíc konzumace čerstvých šťáv může pomoci k podpoře hubnutí, posílení imunitního systému, zvýšení energie a správné činnosti mozku.

ČERVENÁ VÍLA

Koktejl pro děti i maminky

Připravte si pohádkový koktejl nejen pro děti, ale i maminky, který bude v letním období vyváženým přísunem ovoce a zeleniny.

Ingredience:

¼ ananasu

oloupaného 1 jablko

1 malá řepa (odstraňte pevné konce)

1 střední mrkev (odstraňte pevné konce)

1 chřest

¼ okurky

¼ cukety

1 malá žlutá paprika

1 pomeranč, oloupaný

Suroviny zpracujte pomocí odšťavňovače. Do sklenice dejte led, zalijte ho šťávou a dobře promíchejte. Dobrou chuť.

Může dítě čerstvé ovocné šťávy?

Jednoduchá odpověď – ano – čerstvé ovocné a zeleninové šťávy jsou jedním z nejlepších způsobů, jak dostat vysokou koncentraci vitaminů, minerálů a aminokyselin do těla vašeho dítěte. Tyto živiny jsou nezbytné pro zdravý tělesný vývoj. Děti, které pijí čerstvé šťávy, mají také tendenci jíst ovoce a zeleninu a pokud je pijí pravidelně, bývají méně nemocné.

Šťávy jsou stejně dobré jak pro dospělé, tak pro děti. U dětí dbáme na menší množství. Čerstvá šťáva je jednou z nejčistších věcí, kterou můžete svému dítěti dát! Většina maminek začíná dávat šťávy dětem ve věku 1-2 let. Poraďte se se svým lékařem, kdy je vhodné zařadit šťávu do jídelníčku vašeho dítěte.

To zelené nechci

Odšťavňování je skvělý způsob, jak zamaskovat chuť špenátu nebo brokolice a umožní vám tak dostat je do jídelníčku vašeho dítěte. Ale pamatujte si, dětské žaludky jsou citlivé. Je lepší začít s ovocem a zeleninou, se kterou jsou obeznámeny. Po několika týdnech můžete postupně zavést širší škálu čerstvých potravin. Při zavádění šťáv malým dětem, zřeďte s jedním dílem vody na jeden díl šťávy.

Tři důvody, proč je odšťavňování fenoménem:

1. Odšťavňování pomůže absorbovat všechny živiny ze zeleniny. To je důležité, protože většina z nás má zhoršené trávení. To omezuje schopnost těla absorbovat všechny živiny ze zeleniny.

2. Odšťavňování umožňuje konzumovat zdravější množství zeleniny efektivním způsobem. Prakticky každý poradce na zdravou výživu doporučuje, abychom konzumovali čtyři až šest porcí ovoce nebo zeleniny denně, a jen velmi málo z nás to skutečně dodržuje. Odšťavňování je jednoduchý způsob, jak prakticky zaručit, že dosáhnete svého cíle pro denní příjem ovoce či zeleniny.

3. Můžete přidat více druhů zeleniny do vaší stravy. Mnozí lidé jedí tytéž zeleninové saláty nebo jídla denně. To porušuje zásadu pravidelné rotace potravin a zvyšuje pravděpodobnost vzniku alergie na určité potraviny.