Jakmile začne zima a počasí se mění ze dne a na den, začneme to pociťovat na naší pleti. Především na rtech, které jsou na chladné počasí velmi citlivé. Jak o ně v zimě pečovat, aby byly stále krásné, jemné a pružné?

Mrazy ani příliš vysoké teploty našem rtům rozhodně neprospívají. Proto bychom jim právě teď měly věnovat mnohem větší péči, než jsme zvyklé.

Potraviny, které prospívají

Nestačí si natírat rty balzámem. Pokud máte rty popraskané celou zimu, přípravky vás samy o sobě nezachrání. Potřebujete kvalitní stravu. Ta by měla obsahovat především dostatek zeleniny a ovoce. Vaše tělo potřebuje vitamin B, zinek a železo. Proto na podzim, v zimě a v létě jezte špenát, brokolici, brambory, avokádo nebo třeba banány. Důležité jsou ale i luštěniny, vejce a ryby.

Potraviny, které škodí

Pokud ovšem existují potraviny, které vašim rtům prospívají, zároveň existují i ty, které rtům naopak škodí. Které to jsou? Zejména solené pochutiny jako oříšky, brambůrky, ale i alkohol.

Kdy potřebujete pomoc lékaře?

Hydratujete rty balzámem na rty, jíte zdravé a rtům prospěšné potraviny a přesto se nemůžete rozpraskaných rtů a koutků zbavit? Rozhodně navštivte lékaře. Rty jsou jedním z mnoha indikátorů našeho zdraví, které na těle máme. Může jít o neléčený zánět, cukrovku nebo dokonce Crohnovu chorobu. Trápí vás popraskaný spodní ret? Podle čínské medicíny to znamená, že je něco špatně v oblasti tenkého střeva. Často se stává, že ženy dostanou i takzvanou kvasinkovou infekci úst, kterou, i když nejde o nic vážného, samy vyléčit nedokážete. Obraťte se proto raději na svého ošetřujícího lékaře.

10 zásad pro zdravé a krásné rty:

  1. Pijte dostatečné množství tekutin.
  2. Neolizujte si rty.
  3. Alespoň jednou za týden použijte peeling na rty.
  4. Dvakrát týdně si rty pomažte medem a nechte dvacet minut působit.
  5. Místo medu lze použít i nastrouhanou salátovou okurku.
  6. Z balzámem to nepřehánějte. Časté nanášení balzámu na rty může mít naprosto opačný efekt. Nejvhodnější k tomuto účelu je lékařská vazelína, která rty hydratuje přesně tak akorát.
  7. Omezte hodně slaná a příliš pikantní jídla.
  8. Omezte cukr.
  9. Nepoužívejte chemické balzámy na rty ani jelení loje. Chemie se skrze rty dostává do těla.
  10. Nepoužívejte zubní pastu, která obsahuje sulfáty. Ty vaše rty vysušují.

Domácí peeling na rty

Peeling na rty stojí v obchodech s přírodní kosmetikou většinou od sto koruny a víc. Vy ale můžete ušetřit a udělat si doma vlastní. Jak na to? Máme pro vás hned tři tipy!

Sladký: Smíchejte cukr s medem tak, aby směs nebyla příliš tekutá, ale nesmí být ani samý cukr. Med s cukrem lehce zahřejte v mikrovlnce a pak si s ním jemně promasírujte rty, dokud se nezbavíte odumřelých šupinek kůže a vaše rty nebudou zase měkké a hebké. Obvykle postačí minutaaž minuta a půl masáže.

Slaný: Smíchejte lžíci hrubé mořské soli s lžicí olivového oleje. Opět si směsí promasírujte rty.

Ovocný: Jako základ použijte lžičku medu, lžíci mandlového oleje a pět kapek citrusového esenciálního vonného oleje. Mandlový olej lehce zahřejte, přidejte k němu med a nakonec i vonný olej.