První menstruace

U dívek se objevuje zpravidla mezi 11.–16. rokem života.
Dívka se mění z dítěte v mladou ženu. Je vhodné si vést menstruační kalendář a krvácení si pravidelně zapisovat. Různě dlouho před první menstruací se většinou objevuje výtok z pochvy. Menstruace bývá zpočátku často nepravidelná, délka krvácení by neměla přesáhnout 7 dní. Při menstruaci je třeba zvýšeně dbát na intimní hygienu, vložky měnit á 3–4 hodiny, individuálně je možno používat i menstruační tampony, a to i v případě, že dívka ještě neměla pohlavní styk. Sprchování je vhodné minimálně 2× denně, koupání je však zcela nevhodné… K mytí je dobré používat gel pro intimní hygienu, je vhodnější než klasické mýdlo nebo sprchový gel. Na mytí intimních partií nepoužíváme žínku ani houbičku, ve kterých se hojně množí různé bakterie…

První gynekologická prohlídka

Je doporučena v 15 letech i pokud nejsou žádné potíže. Na první návštěvu na gynekologii je dobré jít s maminkou, do 15 let věku dívky je to nutné, později spíše doporučené, od 15 let může na gynekologické vyšetření dívka i bez doprovodu rodičů. Kromě průkazky pojištěnce a lépe i občanského průkazu je dobré s sebou mít i menstruační kalendář. Pokud jdete na kontrolu v džínách, zvažte, zda si nevzít s sebou sukni na převlečení, budete se cítit lépe. Na gynekologické vyšetření se nechodí při menstruaci. A nezapomeňte na hygienu – před vyšetřením se vždy osprchujte a vezměte si čisté prádlo. Vhodné jsou také čisté ponožky, které si navléknete až při převlékání v kabince….

Menstruační kalendář

Zapisujeme dobu menstruace, její sílu, případně bolest nebo výtok. Pomůže vám při kontrole u lékaře, který se bude ptát na první den poslední menstruace, její délku a intenzitu a případné potíže.