Letos si budu poctivě vést sešit, zapisovat přednášky. Nevynechám svačinu – a bude zdravá. Nebudu se učit na poslední chvíli. Budu trávit míň času na Facebooku a Instagramu. Tělák budu brát jako příležitost udělat něco pro sebe a přestanu se mu vyhýbat. Každý večer se odlíčím. Nebudu chodit spát s mokrou hlavou. Místo počítačových her si začnu číst. Budu zase fotit. Nebudu dávat na Instagram každou kravinu. Najdu si kluka. Že ti to někoho připomíná?

Jasně. Jsi to ty každý rok kolem prvního září, když s celkem čistou hlavou vstupuješ na nový stupínek studentského života. Nejen s Novým rokem přichází do našich životů nový start a příležitost k předsevzetím. Právě to období po letních prázdninách, kdy svému dni po dvou měsících absolutní svobody až anarchie vracíme určitý režim, je pro „nový start“ jako stvořené. A právě proto pro tebe máme pár rad, jak začít a hlavně dodržovat svá předsevzetí co nejdéle.

Rada první: Méně je více!

Není třeba sepsat si seznam všech tvých zlozvyků a špatných návyků. Dlouhý seznam tě může vyděsit a podvědomě to vzdáš. Navíc nikdo není dokonalý a není v tvých silách se změnit doslova ze dne na den. Vyber si pět věcí, které chceš změnit nebo dokázat, a na ně se zaměř.

Rada druhá: Důmyslný systém trestů

Nemáš nikoho, kdo by mohl dohlížet na plnění tvých předsevzetí? Nepotřebuješ ho! Ty sama si vytvoř systém odměn a trestů. Za každý nenavštívený tělák úklid pokoje a padesát sedů-lehů, za večer strávený na Facebooku ranní běh na 5 kilometrů. Neodlíčíš se večer? nevadí, ráno se ti to určitě vryje do paměti, když budeš muset mladší sestře věnovat oblíbené tričko.

Rada třetí: Odměň se

Strávila si celý den bez Facebooku, udělala sis úkoly hned po návratu ze školy a teď ležíš v posteli a čteš si? To je super! A ještě lepší je, že si k té knížce můžeš dovolit oblíbenou mlsku, kterou máš určitě někde schovanou.

Změna první: Choď na tělák

Tělák nesnášela většina z nás. Převlíknout se z pečlivě vybíraného a sladěného outfitů do kraťasů a tenisek – nic moc! I ten tělocvik ale má své výhody – kromě toho, že se za příznivého počasí dostaneš i ve školní den a vzduch je to pohyb, do kterého se přes týden možná ani nedokopeš. Těch čtyřicet minut pohybu pomůže tvé postavě i hlavě – odpočine si od učebnic, čísel a slovíček.

Změna druhá: Nekašli na matiku

Tenhle předmět taky baví jen hrstku jedinců a možná nejsi jedna z nich. Na druhou stranu není horší vopruz než si zničit půlku prázdnin šprtáním se na reparát. No ne?

Změna třetí: Svačinu zdravě a hravě

Jasně, je jednoduchý koupit si za patnáct korun ve školní kantýně Snickersku, za stejnou cenu si ale doma můžeš vyrobit ovocný salát nebo třeba zdravou housku se sýrem a zeleninou. Má míň kalorií, víc zasytí a žít zdravě je momentálně cool.

Změna čtvrtá: Každý večer si čisti pleť

Tohle vědí i naše babičky! Jít do postele s nevyčištěnou, nebo nedejbože nalíčenou, pletí je jako brodit se půlku dne bahnem bez bot a neumýt si před spaním nohy. Pokud se nelíčíš, stačí ti tonikum (pozor, micelární voda může vysušovat) a lehký pleťový krém. Pokud se líčíš, přidej před tonikum ještě důkladné odlíčení očí i celého obličeje.