Dívky, které začínají žít sexuálním životem a nechtějí otěhotnět, si musí ihned od prvního sexu zvolit, jak se budou před početím chránit. Každá antikoncepce ale může selhat – a pak může být záchranou tzv. „nouzová“ pilulka.

Některé dívky začínají již velice brzy s hormonální antikoncepcí, která jim někdy může pomoci i jinak – zlepšit pleť, zpravidelnit menstruaci nebo se zbavit silných bolestí menstruaci provázejících. Ovšem tato metoda, zvláště v raném věku, má mnohé odpůrce a nevýhody. Tělo je v příliš mladém věku zatěžováno hormony, hrozí, že nepravidelnosti cyklu, v tomto věku normální, se pouze „odsunou“ na dobu, kdy žena později tablety vysadí. Mladé dívky navíc často berou prášky „nepořádně“, čímž významně snižují jejich účinnost, a především, pilulky nechrání před pohlavně přenosnými chorobami.

Nitroděložní tělísko nebývá mezi mladistvými zvykem, i když jsou na trhu i nehormonální modely pro ženy a dívky, které ještě nerodily. Nejrůznější gely a čípky hodnotí většinou mládež – a to správně – jako málo spolehlivé, je tedy jasné, že pro mnoho mladých párů zůstane antikoncepcí kondom. Ovšem, i ten je náchylný k selhání. Případně se pár z nejrůznějších důvodů nechrání vůbec a dívka po styku začne zmatkovat a oprávněně se strachovat možného otěhotnění.

Čím dříve, tím lépe

Dívky by měly vědět, že to naštěstí nejsou neřešitelné situace. Řešení zde existuje, i když je opravdu nouzové a v žádném případě nesmí být zaměňováno s regulérní antikoncepcí či jako pravidelná antikoncepce používáno.  Dívky by měly být poučeny, že existují pilulky k užití po styku, které dnes, na rozdíl od dřívější doby, už nejsou na recept, a mohou je tak oproti občanskému průkazu a vyplnění dotazníku zakoupit v každé lékárně, či je mohou dokonce mít zakoupeny a nosit je pro případ potřeby při sobě. Pro jejich co nejvyšší účinnost totiž rozhoduje každá hodina. Čím dříve jsou užity, tím lépe. Užít se musí do 72 hodin po styku, případně do pěti dnů po styku, pokud si dívka vybere nehormonální pilulku.

Kdy je vhodné užít „nouzovou antikoncepci“:

Pokud si žena či dívka nepřeje otěhotnět a došlo k některé z následujících situací:

Styk proběhl zcela nechráněně

Kondom se po styku sesmekl

Kondom se protrhl nebo jste po styku zjistili, že v něm byl otvor

Kondom jste nasazovali příliš pozdě a nejste si jisti, zda se již nemohla část spermatu dostat do pochvy

Žena si po styku uvědomí, že neužívala v minulých dnech antikoncepční tablety tak, jak měla – zejména kritický je první týden z nového plata

Došlo k selhání jiných, méně častějších metod antikoncepce (špatně realizovaný přerušovaný styk, špatně spočítané plodné dny, nedodržený časový limit u spermicidních gelů a čípků atd.)

Pilulka po styku

Hormonální postkoitální tablety zhušťují hlen v děložním hrdle a výrazně tak ztěžují spermiím pronikání, a umí i zabránit uhnízdění vajíčka v děloze. Na trhu je i nehormonální pilulka, fungující na principu oddálení ovulace. Nehodí se tehdy, pokud styk proběhl například v den ovulace. Kdyby byla např. pilulka užita až další den ráno, ovulaci nemůže zabránit, protože vajíčko je již na cestě za spermií. Zase má ale nižší vedlejší účinky, dá se použít až 5 dní po styku a prodají ji i patnáctiletým slečnám. Hormonální pilulky po styku jsou k dostání od 16 let (přesto běhá po světě nejedna patnáctiletá slečna, které nouzovou antikoncepci koupila a do kabelky vnutila maminka).

Možné nežádoucí účinky

Mezi nežádoucí účinky patří závratě, bolesti břicha, nevolnosti či nepravidelný cyklus po užití. Pozor, pilulky po styku mohou způsobit nižší účinnost hormonální antikoncepce. Pokud důvodem k užití nouzové pilulky bylo zapomenutí pravidelné antikoncepce, je vhodné v užívání běžných prášků pokračovat, ale zároveň se až do konce cyklu chránit ještě jinak, například kondomem.