Svědění, pálení, výtok. Všechno je tak nepříjemné! A navíc se tak trochu stydíte. Být TAKHLE nemocná?! Vaginální mykóza je ale problém známý skoro všem ženám. Za svůj život se s ní totiž setká až 75 % z nás! A v létě obzvlášť…

Pokud totiž mluvíme o vaginální mykóze, mluvíme o tzv. kandidóze neboli kvasinkové infekci. Ve své podstatě o přemnožení kvasinek, které za normálních okolností v klidu žijí v pochvě každé ženy. A prospívají jí. Udržují v rovnováze její vnitřní prostředí. Problém nastane právě až v okamžiku, když se přemnoží, protože pak začíná být řeč o výše uvedených problémech.

Za vším hledej…
Za prudkým nárůstem množství kvasinek (Candida Albicans) může stát jednak teplo (kvásek na chleba taky nejlíp roste na horkých kamnech), neprodyšné oblečení (zapaření z mokrých plavek je typickým příkladem, jak si mykózu můžete pořídit), ale třeba také stres, nedostatečná hygiena, hormonální výkyvy, narušená imunita nebo špatná životospráva. Zvlášť zvýšené chutě na sladké jsou v tomto ohledu nebezpečné, protože sladké, to je cukr, a cukr, to je další a další kvašení. Proto mimochodem můžete mít největší sklony k mykóze v rámci PMS, kdy se před vámi neubrání jediná kostička čokolády…

Pomoc už je na cestě
Jestliže cítíte jakýkoliv z příznaků, je čas na větší míru intimní hygieny. Prodávají se například i speciální intimní mycí gely uzpůsobené pro chvíle, kdy bojujete s mykózou. V lékárně seženete bez předpisu vaginální gely, čípky či globule, ideálně v páru s příslušným krémem, který by kromě vás měl používat i partner. Většina takových volně prodejných prostředků zabere do tří dnů. Pokud se vám ale potíže vrátí, je čas na návštěvu lékaře a léky na předpis. Opět pro vás i vašeho partnera.

Bylinky a jiná prevence
Aby se vám potíže do budoucna nevracely, podívejte se po tzv. vaginálních probiotických čípcích. Ty preventivně upravují vaginální mikroflóru a pomohou i s mírnými příznaky. Probiotika pomohou i klasická, která spolknete ráno se snídaní. Z bylinek na ženské záležitosti vždycky fungoval kontryhel a patříte-li k těm 5 % žen, které s vaginálními mykózami bojují chronicky, celoživotně, vyplatí se možná popřemýšlet o tzv. enzymatické léčbě. Není levná, ale prožít klidné léto bez potíží? Třeba se vám to konečně povede!