Hormonální antikoncepce je metoda, která způsobuje dočasnou a vratnou ztrátu schopnosti oplodnění, a tak brání vzniku neplánovaného těhotenství. Jedním z možných způsobů podání hormonální antikoncepce je forma tablet.

Gestagenní antikoncepce

Gestagenní kontracepce zahrnuje antikoncepční medoty, které jsou založené na nepřetržitém užívání progestinů, syntetických hormonů s účinkem hormonu žlutého tělíska. Progestiny se mohou aplikovat ve formě tablet, injekcí, podkožních tělísek, tzv. implantátů, nebo nitroděložních tělísek. Na rozdíl od kombinované hormonální antikoncepce se gestagenní antikoncepce užívá bez přestávek. Jejím hlavním účinkem je vliv na hustotu hlenu v kanálu děložního hrdla. Je obecně vhodná například pro ženy se zvýšeným rizikem hluboké žilní trombózy. (Jde o metodu vhodnou pro kojící ženy v prvních měsících po porodu.)

Kombinovaná hormonální antikoncepce

Mezi metody kombinované hormonální antikoncepce patří tablety, které obsahují dva hormony – estrogen, tj. ženský pohlavní hormon, a progestin, tj. hormon žlutého tělíska. Obvykle se tato antikoncepce užívá ve 28denních cyklech, to znamená, že se užívá ve formě balení 21 + 7 (21 dnů se užívá a 7 dní se vynechává) a 24 + 4 (24 dnů se užívá a 4 dny se vynechává). V době vynechání užívání antikoncepce nastává pseudomenstruační krvácení. Základní účinek kombinované hormonální antikoncepce spočívá v první řadě v zablokování ovulace (uvolnění vajíčka z vaječníku). Doplňujícím mechanizmem, který zvyšuje spolehlivost této antikoncepce, je její vliv na hlen v kanálku děložního hrdla, který se tímto stává hustší a pro spermie nepropustný. Hlavní předností této antikoncepce je spolehlivost a zdravotní účinky (jako jsou například pravidelný menstruační cyklus a zmírnění bolestivé menstruace). Je vhodná pro většinu žen.

Antikoncepce zabraňuje otěhotnění následujícími způsoby:antikoncepce
Menstruační cyklusmenstruace

DNY MENSTRUAČNÍHO CYKLU

DEN 1 – 4
Hladina estrogenů a progesteronů je snížena. Vrstva dělohy, která byla připravena přijmout oplodněné vajíčko, se odlučuje a odchází s krví z dělohy jako menstruační krvácení.

DEN 5 – 13
Hladina estrogenů stoupá. To má za následek prasknutí folikulu a vyplavení vajíčka (tento proces je označován jako ovulace).

DEN 14 – 26
Dochází k nárůstu děložní sližnice
(endometrium). Endometrium se tak připravuje na přijmutí oplodněného vajíčka. Tento děj je regulován progesteronem.

DEN 27 – 28
Uvolněné vajíčko sestupuje vejcovodem k děloze. Pokud nedojde k oplodnění tohoto vajíčka, dojde k jeho přirozenému vstřebání.