Je tady zima a mnohé maminky chtějí vědět, zda by měly dávat svým dětem vitamínové doplňky. Zabrání nachlazení, nebo jde jen o plýtvání penězi?

Proč užívat vitamínové doplňky?

Vitamínové pilulky, tobolky a prášky pomáhají zajistit, aby vaše dítě dostávalo doporučenou denní dávku minerálů a dalších živin. Také podporuje dětský imunitní systém. Pokud například vaše dítě odmítá jíst brokolici, doplněk vitamínu C pomůže zajistit, aby do sebe dostalo doporučenou denní dávku. Děti, které nejedí dostatek zeleniny nebo trpí imunitními poruchami, by vitaminové doplňky měly užívat. Dětský imunitní systém se neustále vyvíjí, takže nemůže bojovat proti všem infekcím. Právě vitaminové doplňky podporují imunitní systém.

Přestože jsou vitaminové doplňky užitečné, nejsou zárukou pro zdraví vašich dětí. Zásadní význam mají zdravé stravovací návyky. Proto dbejte na pestrost jídla na talíři vašeho potomka. Postupujte podle plánu zdravého stravování, který obsahuje velké množství ovoce a zeleniny, a vždy si vyberte ovoce a zeleninu různých druhů, abyste zajistili, že vaše děti dostanou potřebné živiny.

Jak vybrat správný doplněk

Pokud chcete přidat i vitaminové doplňky, tak odborníci doporučují, abyste zvolili doplněk se slovem multivitamin. To znamená, že produkt obsahuje více vitaminů. Vyberte si ten, který obsahuje tři nebo více vitamínů a minerálů.

Existují doplňky pro všechny věkové kategorie, od dětí až po starší lidi. Zeptejte se svého lékárníka, který z nich je pro vaše dítě vhodný. Děti a batolata zpravidla neumějí polykat pilulky, a tak mohou užívat žvýkací tablety, které chutnají jako sladkosti, nebo práškové doplňky smíchané s vodou nebo mlékem. Mateřské mléko poskytuje novorozeným dětem většinu živin, které potřebují, ale protože se miminka méně často setkávají se slunečním světlem, je vhodné zvážit, zda jim podáte vitamin D ve formě doplňku (doporučuje se Baby-D). Odborníci doporučují matkám, které jsou veganky nebo vegetariánky, ať užívají doplňky vitaminů během těhotenství a kojení.

Mohou být doplňky škodlivé?

Vitamínové doplňky jsou neškodné, pokud rodiče dodržují doporučenou denní dávku. Některé vitamíny a minerály mohou být totiž škodlivé, pokud jich děti sní příliš. Vitaminy A, D, E a K jsou uchovávány v játrech a mohou způsobit otravu jater, když jsou užívány nadměrně. Ale nemějte obavy, vaše dítě by muselo sníst opravdu obrovské množství těchto vitaminů.

Pozor na doplňky s tímto obsahem

Vyhýbejte se přísadám na bázi bylin, protože existuje málo výzkumů o obsahu účinných látek, které obsahují bylinky. Dětský imunitní systém obecně lépe reaguje na doplňky bez laktózy a bez lepku.

Vyhněte se také doplňkům, které obsahují kofein, cukr (vyberte ty s přírodními sladidly), sůl, alkohol a ženšen.

Jak ochránit dítě před onemocněním

Studie prokazují, že viry se šíří při kontaktu s nosními a ústními sekrety. Naučte své dítě mýt si pravidelně ruce, protože je to nejlepší způsob, jak zabránit šíření virů a bakterií. Mělo by si umýt ruce před každým jídlem a při příchodu z venku.

Děti, které jsou vystaveny kouření cigaret, jsou také častěji nachlazení. Pokud jsou ve vaší domácnosti kuřáci, měli by vždy kouřit mimo dům (lépe by však měli přestat). Je také důležité, aby vaše dítě mělo dostatek spánku. Studie dokazují, že deprivace spánku zvyšuje náchylnost k nachlazení.

Lidé si často mylně myslí, že užíváním vysokých dávek vitamínu C, předejdou případnému nachlazení. Studie ale ukazují něco jiného. Pokud má vaše dítě nesprávné stravovací návyky, může mít nedostatek jiných vitamínů. V tomto případě je vhodné sáhnout po vitaminových doplňcích.

Většina pediatrů souhlasí s tím, že pokud dítě jí zdravé potraviny, jako jsou ryby, ovoce a zeleninu, nepotřebuje žádné vitaminové doplňky, kromě vitaminu D.