Jiný kraj, jiný mrav – a to se týká i způsobu léčby jiných onemocnění. Nejlepší cestou, jak se co nejdelší dobu vyhýbat jiným „léčebným“ způsobům, je naordinovat si účinnou prevenci. Víte, jak na to?

Když se můj muž vydal před pár lety sám do Londýna na zkušenou, zdála se Anglie ideálním místem pro žití, a proto jsem se k němu s našimi dvěma dětmi po roce přidala. Ale co se nestalo – do měsíce jsme onemocněli. Mé kroky tedy mířily logicky do lékárny.

 Šokující zjištění

Velmi jsem se divila, když mi došlo, že klasické lékárny, v jaké podobě je známe my, v Anglii ale prakticky nejsou. Oddělení s léky najdete v drogerii. Sortiment je pestrý – paracetamol a ibuprofen v různobarevných krabičkách. Když jsem se ale zeptala na bylinkové čaje a jitrocelový sirup proti kašli, už si ťukali na čelo, z jakého časoprostoru přicházím. Celá situace probíhala velmi dramaticky, a dokonce ani v nemocnici nám nepomohli. Když už nebylo cesty ven a synovi šlo o život, let do Čech byl jediným východiskem. „Doma“ jsme okamžitě dostali odpovídající léčbu a do druhého dne nám všem bylo dobře.

Můj život s prevencí

Od tohoto okamžiku se můj život scvrkl na prevenci v podmínkách, které jsou zcela odlišné od těch, na které jsem byla dlouhá léta zvyklá. Každý den je tak permanentní výzvou. Zjistila jsem ale, že stačí dodržovat pár jednoduchých pravidel. Radikální změna přichází tehdy, když už nám teče opravdu do bot. Je však pár pravidel, které zdravého člověka nic nestojí a mohou i jemu zásadně změnit život a být skvělou prevencí.

Základ toho všeho je udržet organismus zásaditý. Špatné stravovací návyky a stres zakyselují tělo. Nemoci a jiné tělesné indispozice tak mají pré.

  • Citronová šťáva ráno na lačno a nejlépe ve sklenici s teplou, převařenou vodou (ne horkou, to bychom zničili vitamín C). Jde o ideální způsob jak nastartovat organismus. Buňky mají díky vodě více kyslíku. Citron významně alkalizuje, avšak podle tradiční čínské medicíny i ochlazuje tělo, takže ho raději vynechme v době nachlazení a chřipek.
  • Nejzásaditější je obecně kvalitní syrová zelenina a ovoce. Pozor ale při vaření. Zeleninu bychom neměli vařit déle než dvacet minut a sníst ji ještě zatepla, studená či ohřívaná na tělo působí už kyselotvorně.
  • Bílý cukr, sladidla a bílá mouka snižují PH našeho těla nejvíc. Čím více se jim budeme vyhýbat, tím lépe. Pokud ale potřebujete mít po šálku ranní vody i sladkou kávu, můžete k oslazení použít javorový sirup či kokosový cukr. Podpoří její chuť a rozhodně je to zdravější varianta i než dnes vyhledávaný cukr třtinový. Javorový sirup je zásadité sladidlo a kokosový cukr má nízký glykemický index.
  • Další, ale zásadní změnou, může být i vaše večerní koupel. Místo pěny přidáte do vany jedlou sůl. Ta zvenčí pomůže alkalizovat vaše tělo, zjemní kůži a pomáhá proti pocení. A navíc omlazuje.

Důležité je také dýchat

Vždy si najděte chvilku na pořádný nádech a výdech. Svaly kolem žaludku stáhněte, nejdříve jde vzduch do hrudního koše, po páteři dolů až do podbřišku. Pomalý výdech a znovu. Tím pomůžete okysličit váš organismus, který každodenním stresem, prostředím a stravou, opravdu trpí.