Moře je pro dětské zdraví velmi prospěšné, ale co si budeme povídat, rodiče by mnohdy po příjezdu z takové „rekreace“ potřebovali ještě jednu dovolenou, tentokrát bez dětí. Dali jsme dohromady zásady, které vám pobyt ulehčí a pomohou vyhnout se nepříjemnostem.

Předem myslete na jídlo a pití pro své dítě. Spojte se s delegátkou v místě pobytu a detailně se jí vyptejte na to, jakou stravu hotel poskytuje a jak jí tolerují děti z České republiky, jistě má v tomto směru zkušenosti. Stejně tak se jí vyptejte na místní vodu, zdali není problematická a může jí s klidným svědomím doporučit k pití. Při jakýchkoliv pochybách doporučujeme dítěti vodu nedávat – znamená to ale mimo jiné nepoužívat žádné místní studené nápoje, které jsou z nepřevařené vody umíchané, nekonzumovat saláty vodou omyté a raději i vlastní balenou vodou opláchnout ovoce, pokud jej chcete dítěti dát. Vzhledem k tomu, jakou zátěž navíc to představuje, není potřeba takovéto opatření podnikat preventivně. Pokud delegátka označí vodu za pitnou, nemusíte se jí bát.

Strava bez experimentů

Ve stravě svého dítěte neexperimentujte. Pokud máte all inclusive, zřejmě pro něj dokážete najít dostatek stravy co nejpodobnější té, kterou jí běžně, např. bílé pečivo, sýr, ovoce, rýži, brambory a co nejjemněji a nejobyčejněji upravené maso. Pokud se stravujete v restauracích, vybírejte vždy pokrm, který už dítě zná, vyhněte se mořským plodům, těžkým smaženým jídlům, exotickému ovoci, místní zmrzlině a podobně. Batoleti raději na místě kupte sterilované příkrmy.

Vezměte s sebou dostatek zábavy pro případ, že nebude ideální počasí na koupání. Bude se vám tak jako tak hodit, když budete trávit v hotelu polední pauzu – čas mezi 11 a 15 hodinou je maximálně vhodné strávit mimo polední sluníčko.

Postýlku možná půjčí v hotelu

Nezapomeňte s delegátkou probrat dětskou postýlku, pokud v ní dítě ještě spí. Je dost pravděpodobné, že by vám jí hotel mohl zapůjčit, a vám ubyde jedno objemné zavazadlo. S kočárkem nejsou v letadle žádné problémy. Můžete jej buď zabalit a odbavit jako nadrozměrné zavazadlo, ale stejně tak si jej můžete dovézt až k letadlu, kde jej odevzdáte, a při příletu vás zase bude u letadla čekat. Určitě jej s sebou pro dítě mladší dvou let vezměte, ale možná i u staršího dítěte jej můžete ocenit.

Myslete na možnost ztráty zavazadel a klíčové věci pro péči o sebe, a především o dítě sbalte do příručního zavazadla. Kromě samozřejmostí jako jsou peníze, platební karty, pasy, mobily, nabíječky a podobně do něj sbalte léky, které dítě užívá, dostatek stravy pro něj (dětská strava a pití mají výjimku z omezení tekutin do letadla), náhradní oblečení pro sebe i pro dítě, plenky, vlhčené ubrousky, pár malých hraček a doklady dítěte včetně zdravotního průkazu. Rovněž základní kosmetiku a krém na opalování v cestovní verzi do 100 ml se vám neztratí.

Pozor na slunce

Kromě vody a stravy malým cestovatelům hrozí nejvíc potíží ze sluníčka. Jak již bylo psáno výše, mezi 11 a 15 hodinou rozhodně nechoďte s dětmi na slunce. I v dopoledních a pozdějších odpoledních hodinách ale dítě chraňte opalovacím krémem s vysokým faktorem, lehkým oděvem, slunečníky a podobně. Pořídit můžete i speciální oděv do vody s UV faktorem. V případě chránění dětí před sluníčkem není žádná péče přehnaná, dnes se o škodlivosti paprsků pro kůži ví dost a existují studie naznačující, že situace je ještě horší a spálení v dětském věku je ze všeho nejrizikovější. Pamatujte si, že stín ze stromu, budovy, skály atd., je lepší než stín ze dvou slunečníků. Látka slunečníku neodstíní paprsky tak dokonale jako přírodní nebo zděná překážka. Slunce pálí i vodě, velké riziko spálení hrozí třeba na nafukovací matračce, kde člověk při kontaktu s vodou a vánkem snadněji podcení nepříjemný pocit pálení a až v hotelu zjistí, že je spálený. Proto oblékejte dětem do vody plavecká trička, dávejte jim pokrývky hlavy, pokud plují na matračkách, a mažte je průběžně po celý den krémem.

Jedno dítě, jeden dospělý

Co se týče uhlídání malých „rarachů“ ve vodě a v jejím okolí, dodržujte vždy jednoduché pravidlo – na jedno dítě, které neumí dokonale samo plavat, připadá ve vodě jeden dospělý. Ten je stále těsně vedle dítěte. Dítě by spíše než nafukovací pomůcky mělo na sobě mít plavecký pás. Ten mohou doplnit klasické rukávky, ale zapínací pás, který se nemůže vyfouknout, je základem. Plavecký kruh je nevhodný, dítě z něj snadno vyklouzne. Pokud je vás na zájezdu víc, nikdy nespoléhejte na to, že hrající si dítě pohlídá někdo jiný. Vždy přesně určete, kdo má v danou chvíli dané dítě na starosti, a to zejména na pláži, kde ostražitost dospělých polevuje.

U dětí do tří let věku rozhodně využijete maličký nafukovací bazének, do kterého nanosíte kbelíkem prospěšnou mořskou vodu a umístíte ho do stínu. Batole zde bude rozhodně ve větším bezpečí – a možná také spokojenější. I když vás to může zaskočit, některé děti jsou zprvu z velkých vln a studenější vody vylekané, zvláště pokud nejsou příliš na koupání v přírodě zvyklé. Využít můžete i hotelový bazén, ale myslete na to, že jste k moři jeli kvůli moři samotnému, jehož voda působí blahodárně a že chcete dětem dopřát nové zážitky z volného koupání, netravte proto celou dovolenou u bazénu.

Vybavte si lékárničku

V neposlední řadě si dobře vybavte lékárničku. Vezměte léky proti průjmu a zvracení, pro sebe i pro děti. Pro děti přibalte rehydratační roztok typu Kulíšek. Ledově vychlazený podávaný po lžičkách je zdaleka nejúčinnějším prostředkem proti zvracení a zároveň pomůže vyhnout se kapačkám, protože děti znovu zavodní. Dále vezměte Panthenol proti spálení od sluníčka, dezinfekci, která nepálí, jako je například Betadine, dostatek léků proti horečce na paralenovém i nurofenovém základu, abyste je v případě krize mohli střídat. Část jich vemte v podobě čípků, které se vám budou hodit, kdyby děti zvracely a klasický sirup byl tak byl nepoužitelný, ale nezapomeňte je dát hned po příletu do lednice. Nezapomeňte také teploměr (dobrou službu vám udělá spolehlivý lékařský bezkontaktní, i když je dražší), hodně náplastí, obvazy a sterilní čtverečky. Myslete i na klasické „zimní“ neduhy a vezměte kapky do nosu a základní sirup proti kašli a pastilky proti bolení v krku – kdyby děti přehnaly koupání a nastudily se (často se to stává také vinou překlimatizovaných prostor).