„Jsi matka, to je teď tvoje zaměstnání.“ „Ty budeš chodit do práce? Jsi špatná matka.“ „Pokud budeš chodit do práce, budeš mít zanedbané dítě a nebude prospívat.“ No jo, ale co když máte takovou práci, ve které si pauzu udělat prostě nemůžete? Co když vlastně ani nechcete? Co když jste matka samoživitelka a pomoc státu pro vás je pouze berličkou?

Můžu vás ujistit, že většina maminek částečnou práci s miminkem časem zvládne – a to ani nemusí mít hlídací babičky, tetičky ani chůvu. To, co je od práce často odradí, je okolí. Výše citované hlášky si vyslechla snad každá maminka, která se jen zmínila, že by se vrátila do práce nebo nějakou hledá.

Shrnula bych to hláškou mojí nevlastní dcery. „Buď v chillu.“ Každé miminko je jiné a stejně tak každá maminka. Do věcí, jako je úklid domácnosti, vaření i výchova, si kecat nenecháte, nenechte si tedy kecat ani do data nástupu do zaměstnání. Pokud jste si jistá, že váš andílek nijak nestrádá a vy vše zvládnete, pokud prostě svoji práci k životu potřebujete a vy sama se budete cítit líp, když budete i pracovat, nechte to „v chillu“ a klidně pracujte. Jsou jen dva lidé, kteří vám do toho mají co mluvit – váš partner a vaše miminko. Pokud i tihle dva s vaším rozhodnutím souhlasí a nebudou jím trpět, jděte do toho!

Je samozřejmě otázka s jak velkým miminkem chcete pracovat. Rozhodně nedoporučuji naplno do toho skočit v šestinedělí, po porodu se potřebuje vaše tělo i psychika dát trochu dokupy a i vy se seznamujete s novým tvorem. První měsíce pak většina dětí prospí (až na to moje) a vy tak máte čas si pomalu najít režim, který by mohl zahrnovat i práci. Netlačte na pilu, když to nepůjde hned, půjde to třeba za půl roku, když bude dítě více pohyblivé. Některé se díky tomu nezastaví (a nezastaví se ani maminka), jiné se naopak zklidní a naučí se být chvilku samy a bez pomoci maminky.

I autorka článku pracuje takřka od narození své první dcery. Nikdy to nedělá na úkor malinké, vždy jen pokud hlídá tatínek nebo dcera spinká a vždy jen tak, aby se zcela nevysílila a zbylo jí dost sil na malého raracha. Je to náročné (zvláště, když dítko opravdu není žádný kliďas), ale jde to.

Kdy se vrátit do práce?

Samozřejmě jde o to, o jakou práci půjde. Určitě nezvládnete dodržovat osmihodinovou pracovní dobu stejně jako jsou pro vás tabu noční směny. K pracím, které s miminem zvládnete, patří třeba korektura nebo psaní textů a jiné drobné práce z domu (například administrativního rázu), jednorázové jednodenní brigády (když vám někdo dítko pohlídá) nebo koordinační činnosti. Můžete také svou práci spojit s miminkem, pokud to jde. Některé maminky si i malá dítka berou do práce s sebou a částečný úvazek pro ně není problém, jiné na miminku v podstatě postavily kariéru (například autorky knih o dětech, youtuberky a jiné influencerky).

Nic ale neslibujte dříve, než se vám miminko narodí!  Miminko je rozhodně priorita, jestli práci s ním zvládnete, nebo ne, nemůžete vědět předem.