Ptají se vás děti, proč s nimi nejste doma, a co vlastně v práci děláte? Nevíte, jak odpovědět na skrytý dotaz, co je důležitější, než ony? Zkuste je vzít s sebou do práce. Může to pomoci vylepšit komunikaci s vaší ratolestí i zvýšit její sebevědomí.

„Mami, proč nemůžeš být se mnou doma?“ anebo „Tati, proč musíš do té hloupé práce?“ jsou otázky, které pracující rodiče dostávají v různých obměnách velmi často. I když se dítěti snažíte vysvětlit, že pokud zůstanete doma, nebude mít novou hračku ani nepojedete na dovolenou, kde se mu vždy tak líbí, obvykle to nemívá ten správný efekt. Často pomůže, pokud vezmete potomka na den do práce, abyste mu ukázali, co děláte a proč je vaše práce důležitá.

Pojďme spolu do práce!

Jinde už dávno přišli na to, že je dětské duši prospěšné, pokud může dítko navštívit své rodiče na pracovišti. Může je vidět nejen v roli rodičů, ale také profesionálů ve svém oboru. U menších dětí to pomůže s přijetím faktu, že rodiče musí pracovat a nemohou být doma. U větších už může mít návštěva na pracovišti vliv na pozdější volbu zaměstnání a kariérní směr. Každým rokem čtvrtý čtvrtek v dubnu berou Američané své děti na své pracoviště, v Kanadě se tak děje první středu v listopadu a v Austrálii 5. ledna, krátce po vánočních prázdninách. Stejně pečlivě, jako rodiče a děti se na akci připravují i zaměstnavatelé. Pro děti organizují i týmové hry a ty si tak mohou vyzkoušet, jak by jim šla práce jejich rodičů.

Dětský den otevřených dveří

Něco podobného se u nás zatím neděje a v brzké době určitě nechystá. Přesto je dobré vzít si z této akce příklad. Můžete se domluvit i s jinými kolegy, kteří také mají děti, a požádejte zaměstnavatele, abyste mohli uspořádat ve firmě „den otevřených dveří“. V případě, že by měl obavy, že se přítomnost dětí negativně podepíše na pracovním výkonu anebo je běžný pracovní den příliš hektický, je možné řešit situaci „pracovní sobotou“ či nedělí. Anebo požádejte, aby smělo dítko přihlížet vaší práci sólo, vždy v návaznosti na konkrétní možnosti.

Nechte ratolest pomáhat

Jak se na tento den připravit a co dělat? Je dobré dítěti podle jeho věku vysvětlit, jak to v práci vypadá a co se bude dít. Určit si pravidla chování, říct mu, co se nesmí a proč. Zatímco u menších je jasné, že půjde o hru a zajímavý způsob poznávání, u větších je doporučováno, aby se návštěva pracoviště rodičů nepodobala výletu do Disneylandu anebo zoologické zahrady. Pro menší děti proto vymyslete program, který bude hravou formou pomoci. Například jim připravte hromádku papírků, které bude razítkovat a skládat podle velikosti či barvy. Větší už se mohou aktivněji podílet na pracovním dni, mohou například srovnat šanony anebo utřít prach, donést něco do vedlejší kanceláře a podobně. Podle odborníků je důležité, aby se vaše ratolesti cítily užitečné. Vhodné je také představit je kolegům, kteří jsou s vámi na pracovišti a vysvětlit dětem, co kdo dělá a jak s vámi spolupracuje.

Po práci odměna

Nezůstávejte s dětmi v zaměstnání celý den. Je dobré vzít si půl dne volna a po odchodu z pracoviště zajít do kina, na dobrý oběd anebo na hřiště. Tak, jako vy dostáváte za práci výplatu, dopřejte dítku odměnu touto formou. Popovídejte si o všem, co jste dělali, poděkujte mu za pomoc a spolupráci. Znovu vysvětlete, proč je důležité, abyste chodili do zaměstnání, a proč nemůžete být spolu doma. A pokud to bude možné, společný den v práci si za nějaký čas zopakujte. Společně strávený čas upevňuje pouto mezi rodičem a potomkem, dítě poznává jiný svět a cítí, že je považováno za partnera dospělých. Tím se také zvyšuje jeho sebevědomí, které zúročí nejenom při kontaktu s vrstevníky, ale rovněž jinými dospělými, než jsou jeho rodiče.