Mnozí rodiče se ptají, jaký je rozdíl mezi úplatkem a odměnou. Koneckonců v obou případech vaše dítě dostává to, co chce. Ale kdy je to užitečné, a kdy škodlivé?

Úplatkářství jako vzor chování

Je důležité si uvědomit, že úplatkářství se může stát trvalým vzorem, který nakonec učí vaše dítě, aby se chovalo tak, aby získalo to, co chce. Vezměte si klasický příklad rodiče, který se usilovně pokouší nakupovat, zatímco jeho děti divoce pobíhají po obchodě a křičí. Rodič je tak frustrovaný a rozpačitý, a proto navrhuje dohodu: pokud se děti uklidní a projdou nákupní „exkurzí“, navštíví poté cukrárnu. Skvělé, zdá se, že to funguje! Ale počkejte… dítě se naučilo metodu: „Raději mi dejte sladkou odměnu, nebo vás budu zlobit!“

„Dám ti Xbox, jestli bude čistý pokoj!“

Toto může znít jako přehánění, ale ve skutečnosti není tak daleko od pravdy. Podle psychologických studií amerických koučů mnoho rodičů dětem slíbilo drahé věci a nákladné aktivity výměnou za to, že se budou správně chovat. Děti tak očekávají něco extra za to, že plní své každodenní povinnosti, což může vést k falešnému pocitu nároku.

Buďte kouč!

Kdykoliv to bude možné, určete odměny předem, aby dítě vědělo, co může očekávat. Chování vašeho dítěte může být často spojeno s vývojovou fází, kterou prochází. Jinými slovy, není to o tom, že děti jsou bezohledné – mohou si jen zvolit nežádoucí způsob, jak dosáhnout toho, co chtějí. Jako dospělí jsme udělali tolik chyb, abychom se to správně naučili. Poskytněte jim své schopnosti a zkušenosti! Můžete své děti učit používat vhodnější způsoby. To může zahrnovat konverzaci s řešením problémů, hraní rolí nebo plánované „terénní testy“, které umožňují dětem praktikovat nově získané dovednosti. Být trenérem a učitelem jsou dvě z nejúčinnějších rolí, které můžete jako rodiče hrát.

Dospívající disciplína

Disciplína není o trestu. Je to o tom, jak vaše děti vhodným způsobem naučit slušnému chování. Pro dospívající mládež je disciplínou dohoda a stanovení příslušných limitů a podpora jejich chování v jejich rámci. Když bylo vaše dítě mladší, pravděpodobně jste použili celou řadu disciplín, abyste ho naučili základům dobrého chování. Teď vaše dítě roste a stává se z něj teenager, můžete použít limity a hranice, které mu pomohou učit se nezávislosti, převzít zodpovědnost za své chování a řešit problémy. Teenageři dosud nemají všechny dovednosti, které potřebují, aby učinili vlastní rozhodnutí, takže limity, na kterých trváte, představují důležitý vliv na vaše „dítě“.

Tato disciplína je nejúčinnější, když:
  • komunikujete otevřeně, abyste si mohli navzájem sdělit, jak fungují limity a pravidla
  • vybudujete a udržujete vřelé a milující rodinné prostředí. Děti s dobrými rodinnými vztahy se naučí ovládat své chování, zvláště když jsou vedeni rodiči.

Dosažení lepších výsledků

Nakonec: Buďte laskaví k sobě – ​​všichni rodiče se stále učí! Změna vašeho přístupu bude mít za následek dosažení lepších výsledků. Nezapomeňte, že když se uchýlíte k úplatkářstv, cena, kterou zaplatíte, je ve skutečnosti mnohem vyšší, než se může v daném okamžiku zdát. Místo toho naučte své dítě, že dostane přiměřenou odměnu, pokud se postará o své povinnosti a učiní pozitivní kroky při zlepšování svého chování.