Stále více dětí musí docházet na rehabilitaci, jelikož je trápí problémy s páteří. V období od 9 až 13 let věku se objevuje abnormální postavení zad. 

Děti mají často problémy se zády kvůli dlouhému sezení u počítače nebo nad učením. Pokud sportují, jedná se často o jednostranný sport, u kterého nejsou namáhané všechny svaly. Jejich záda bývají povolená, šíje je přetížená a mohou je trápit migrény. Během puberty se následkem rychlého růstu začnou projevovat problémy s ochablými svaly v oblasti zad. Děti musí doma pravidelně a pečlivě provádět speciální rehabilitační cviky.

Zabraňte nedostatku pohybu

Nejlepší prevencí je dostatek různorodého pohybu. Přibližně čtyři pětiny dnešních dětí trpí nedostatkem pohybu. Vyjma učení, sezení nad knihami, počítačem nebo tabletem by tedy dítě mělo pravidelně provozovat nějakou sportovní aktivitu, chodit na procházky, na výlety, běhat, hrát fotbal či stolní tenis. Činností, které může po skončení vyučování vykonávat, je celá řada. Ačkoli je v osnovách základních a středních škol do rozvrhu povinně zařazena tělesná výchova, nejde se o dostatečný přísun pohybu pro vyvíjející se dětské tělo. S neuspokojivým pohybem se pak pojí řada problémů – od nesprávného držení těla, úbytku svalové hmoty až po dětskou obezitu a možný výskyt cukrovky 2. typu.

Jaký druh pohybu je pro děti nejlepší?

Rozmanitá pohybová aktivita třikrát týdně je pro dětský organismus lepší než vykonávání vrcholového sportu. Při něm zapojuje dítě ty samé svaly a ostatní ochabují nebo se dostatečně neprotahují. Děti nemusí vykonávat na špičkové úrovni atletiku, plavání nebo fotbal, ale měly by mít dostatek správného pohybu, zdravě sportovat, lézt po stromech, zaběhat si nebo skákat se svými vrstevníky přes gumu. Důležitý je rozvoj pohybového ústrojí, nikoli sportovní výkon.

Signálem může být bolest hlavy

Špatné sezení se projevuje vysouváním brady dopředu, hrbením nebo choulením se do židle. Velmi škodlivý, ale bohužel také častý je sed s nohou přes nohu. „Dlouho setrváváme v povolených pozicích, které jsou našemu tělu nepřirozené,“ upozorňuje fyzioterapeutka Magdaléna Juranová. Správné držení těla má být podle lékařů vyrovnané a napřímené. Při podezření na chybné držení těla, deformitu páteře, skoliózu nebo svalovou nerovnováhu neváhejte navštívit dětského lékaře. Čím dříve se dítě k lékaři dostane, tím větší je šance na brzkou a efektivní změnu nejen v držení těla, ale také v celkovém životním stylu.

Kdy je vhodné cvičit Vojtovu metodu?

Vojtova metoda se nejvíce hodí pro malá miminka, která se narodila předčasně nebo pro asymetrické novorozence. Tento způsob cvičení maminkám vždy doporučí dětský lékař nebo jej dostanou již v porodnici. Styl cvičení pomáhá dětským pacientům do čtyř let se skoliózou, rozštěpem páteře, dětskou mozkovou obrnou, koňskou nohou, ortopedickými vadami hrudníku nebo neurologickými onemocněními. Původně bylo cvičení vyvinuté lékařem Václavem Vojtou určené pouze dětským pacientům. Postupem času se rozšířilo také na dospělé. Ti jej nejčastěji ocení po cévní mozkové příhodě, skolióze, po úrazu míchy, bolestech v oblasti páteře nebo v případě periferní parézy.

„Ten batoh je těžký!“

Příčinou bolavých zad může být i příliš těžký nebo nevhodně nošený batoh. Odborníci uvádějí, že školní brašna pro prvňáčka by neměla přesáhnout deset procent váhy dítěte. „Kromě anatomicky tvarovaných zad by na aktovce neměla chybět blikající světla a reflexní pásky pro lepší viditelnost školáka,“ uvedla primářka Rehabilitačního ústavu z Brandýsa nad Orlicí Michaela Tomanová. „Těžší předměty, jako jsou knihy, se dávají vždy do kapsičky, která je co nejblíže k zádům. Takto bude váha knih více přenášená na tělo a páteři se alespoň trochu uleví,“ radí primářka Michaela Tomanová.

Je rehabilitace opravdu nutná?

Stále více pacientů potřebuje docházet na rehabilitaci, kterou vede zkušený specialista. Poptávka po rehabilitaci stoupá jak na straně starších pacientů, kteří mají problémy s pohybovým aparátem z důvodu operací, kvůli kloubním náhradám nebo jiným chirurgickým úkonům, tak na straně dětí školou povinných, u kterých se objevují závažné problémy s držením těla.