Možná už doma nemáte čerstvé miminko, ale určitě si pamatujete tu nádhernou vůni malého kojence. Na světě snad není sladší vůně. Tahle jemná pokožka ale potřebuje speciální péči. Víte jakou?

Správná péče o pokožku novorozence je velmi důležitá. Je to takový velmi citlivý obranný systém miminka. A proto chemikálie, jako jsou třeba ftaláty, jisté vůně a barvy na oblečení, prací prostředky, které nejsou určeny pro děti, mohou pokožku malého dítěte snadno podráždit. Objevuje se tak ekzém, vyrážka, suchá kůže, zapařeniny a podobně. Nicméně nic není ztraceno, poradíme vám, jak o pokožku novorozence pečovat tak, aby se vám všechny tyto problémy vyhnuly obloukem.

První dny

Miminko se rodí s vrásčitou kůží a takovým „ochranným obalem“ zvaným vernix, který kůži chrání a zároveň hydratuje. Tato kůžička se začne po porodu sama odlupovat. O tom, jak to bude mít s touhle kůží zrovna vaše miminko, rozhoduje také gestační stáří plodu. Děti narozené po termínu se ve většině případů sloupaly už v děloze.  Není se ale čeho bát, je to naprosto normální. Ani není třeba spěchat a kůžičku loupat. Jediné, co je potřeba, je pravidelné promazání. A co dál platí v péči o pokožku novorozence? Jednoduché pořekadlo: „Méně je někdy více.“ Máme pro vás pár tipů, jak chránit dítě před vznikem alergií nebo vyrážek.

  1. Odolejte častému koupání

Lehko se to řekne, těžko udělá. Voda totiž většinu miminek uklidňuje a mnoho žen používá večerní koupel jako formu rituálu před spaním. Jestli i vy patříte mezi takové ženy, nemusíte se koupele vzdávat, pokud nemá vaše miminko problém se suchou, popraskanou nebo jinak poškozenou pokožkou. Jen nedrhněte miminko každý den mýdlem a sem tam použijte nějaký olejíček do vody. A co vlastně dělá s dětskou pletí časté koupání? Odstraňuje přirozený ochranný filtr, který pokožku chrání. Pleť je tak více zranitelná a může se objevit problém. Navíc malé miminko se jen stěží zašpiní tak, že by se muselo každý večer drhnout. V období šestinedělí koupejte malé miminko nanejvýš třikrát týdně a poté postupně přidávejte. Pokožka novorozence potřebuje nějaký čas, aby se adaptovala na život mimo dělohu.

Rada pro vás:

Pravidelnou koupel určitě potřebuje dětský zadeček a intimní partie. Zvláště u holčiček je nutné dávat pozor, aby se hovínka nedostala do genitálií. Stejně tak se zaměřte na pusinku a místa pod krkem, kam se mohou dostat nečistoty.

  1. Nepoužívejte kosmetiku

V prvních měsících ani tu určenou pro děti. Výjimku tvoří přípravky proti opruzeninám. Takhle malému miminku stačí pouze voda a na promazání olivový (případně slunečnicový) olej z lékárny. Zdravá pokožka souvisí se zdravým imunitním systémem. A v prvních měsících se imunita miminka stále ještě vyvíjí. Na používání kosmetických výrobků si dávejte pozor především máte-li v rodinné anamnéze kožní problémy, alergie, astma apod.

  1. Dětské oblečení vyperte

A nejen to. První měsíce každý malý obleček také vyžehlete. Také používejte jen prací prostředky určené přímo pro dětské oblečení. I ložní prádlo a přikrývky perte odděleně od ostatního prádla zbytku rodiny.