Když přijde řeč na zoubky, mnoho rodičů péči o mléčný chrup svých dětí zanedbává. Přitom nelze spoléhat na to, že zoubky vypadnou a problém s kazy se vyřeší. Víte, jak vypadá správné péče o dětské zuby?

MDDr. Eliška Zumrová, zubní lékařka, d’vision – Stomatologické centrum, www.dvision.cz

Při narození je prostředí ústní dutiny u miminka bez bakterií. Ty se sem dostávají hned po narození se slinami a hlavně ve chvíli, kdy se dítěti prořeže první zoubek. Právě bakterie jsou poté zodpovědné za vznik zubního kazu. „Již po prořezání zoubku do dutiny ústní se začíná na povrchu zoubku tvořit zubní povlak, jehož součástí jsou zbytky potravy, bílkoviny ze slin a bakterie. Je proto nesmírně nutné plak ze zoubků mechanicky odstraňovat a snižovat tak i množství ,kazotvorných‘ bakterií,“ vysvětluje zubní lékařka MDDr. Eliška Zumrová ze Stomatologického centra d’vision v Praze. Přibližně tedy v šesti měsících věku dítěte, tedy s prvním prořezaným zoubkem, je důležité začít čistit zoubky.

Čas na zubaře

U malých dětí se staráme snad o všechno – čistíme oči, kontroluje pokožku, kterou pravidelně mažeme, aby se nevysušovala, staráme se i o zdraví zadečku miminka a kojením či jinou kvalitní stravou se mu snažíme dát to nejlepší pro silnou imunitu. Mnohdy ve stresu z mrzutosti miminka při prořezávání zoubků zapomínáme na to, že od této chvíle je potřeba zoubky čistit a nechat kontrolovat zubním lékařem. „Ideální čas k návštěvě zubního lékaře je po prořezání prvního zoubku, tedy přibližně v půl roce věku dítěte, nejpozději potom do jednoho roku věku dítěte. V prvních návštěvách se vytváří vztah dítěte k lékaři,“ říká MDDr. Zumrová. Takto brzké kontroly jsou důležité především pro malého pacienta, protože si tak snadněji zvyká na prostředí ordinace, lékaře a pravidelné prohlídky zoubků, při kterých se vlastně nic neděje. „Opačná situace nastává, když rodič přijde s dítkem, které již zoubky bolí. V tuto chvíli je již pozdě. Zkušenost dítěte s ošetřením je i přes veškerou snahu ošetřujícího často negativní a strach z ošetření se potom těžko odbourává,“ dodává ještě odbornice. Zároveň tyto kontroly slouží k předání důležitých informací – především lékař naučí rodiče, jak pečovat o zoubky, jak často chodit na prohlídky a jak správně nastavit stravovací režim dítěte. Právě díky tomu lze předejít vzniku zubního kazu a strachu ze zubního ošetření.

Čistění zubů jako hra

Věřím, že stejně jako u nás doma, je ve většině rodin s malými dětmi čištění zoubků spíše boj nebo otravná nutnost. Ideální je, pokud rodiče již malým dětem pravidelně čistí zoubky 2× denně, aby si děti zvykly na to, že jim sahá někdo do pusinky a dělá něco, co jim nemusí být úplně příjemné. Zvláště při prořezávání zoubků může být čištění bolestivé. Důležité je ale nepolevit a vydržet. „Nejprve čistí zuby výhradně rodiče, postupně se do čištění zapojuje i dítě, ale rodiče musí stále kontrolovat a přibližně do 10 let věku dítěte zoubky dočišťovat,“ radí zubní lékařka. Čištění zoubků je dobré od začátku pojmout jako hru a děti spíše zabavit, než nutit. Podle odbornice je možné do dvou let věku čistit zoubky také bez pasty. Smyslem je hlavně mechanické a pravidelné očišťování prvních zoubků. Když už budete volit zubní pastu, pak vybírejte speciální pasty určené pro děti, které mají snížený obsah fluoru. „Přibližně ve dvou a půl letech věku dítěte se doporučuje začít čistit i mezizubní prostory a to hlavně mezi stoličkami,“ dodává ještě doktorka Zumrová.

Pozor na kazy

Co se týče kazivosti dětských zoubků, je riziko vzniku kazu ryze individuální. Ve hře se objevuje více faktorů. Větší riziko je u těch dětí, kterým není dostatečně odstraňován povlak a bakterie. Riziko dále roste s vysokým příjmem cukrů v potravě a sladkých nápojů mezi hlavními jídly. „Problematické je třeba časté usrkávání džusíků, slazených čajů nebo kojenecká láhev při usínání či během noci. Dokonce i v mateřském mléce je obsažen cukr, který přispívá k tvorbě zubního kazu,“ varuje lékařka. Odborníci dále doporučují hlídat dostatečný příjem fluoridů v potravě nebo případně používat lokální fluoridové přípravky. Všechny tyto faktory, včetně dodržování ústní hygieny a pravidelných kontrol, se dají ovlivnit a vzniku kazů tak předejít. Pokud se již kaz vytvoří, je nejlepší ho zachytit co nejdříve, kdy jeho opravení není časově náročné a pro dítě, co nejméně stresující. I dětské zoubky mají svoji funkci a rozhodně je tedy žádoucí zachovat je v dutině ústní, a to z hlediska funkčního – kousání, mluvení, udržování místa pro stálé zuby, i kvůli vzhledu. „Při opravě mléčných zoubků se postupuje stejně jako u stálých zubů. Odstraní se kazivé a infikované hmoty a zoubek se zaplní plombou. Pokud je kaz již rozsáhlý a je infikovaná i zubní dřeň, přistupuje se v některých případech k ošetření kořenových kanálků či částečnému odstranění infikované dřeně,“ vysvětluje MDDr. Zumrová. Vytrhnutí je až poslední možností. Provádí se po šetrném znecitlivění nebo lze provést výkon v sedaci, kdy dítě je při vědomí, ale je spavé, apatické a nic si nepamatuje. U rozsáhlých zákroků využívají lékaři také celkové anestezie.

Stálé zuby v ohrožení

Zubní kaz u mléčných zoubků je problematický nejen z hlediska bolesti, ale může negativně ovlivnit také zárodky stálých zubů, které jsou uloženy v blízkosti pod mléčným zoubkem. „Pokud je kaz na mléčném zoubku dlouhou dobu bez ošetření, infekce se dostane do zubní dřeně a kořenového kanálku, kde může způsobit zánět až odumření a rozpad těchto měkkých tkání, infekce se pak dostane hlouběji a zasáhne i prostor kolem kořenů mléčného zoubku,“ říká lékařka. Sice na něm nevzniká kaz, ale hrozí, že dojdu k porušená tvaru a barvy stálého zubu a zhoršení kvality tvrdých tkání zubu. To se projeví po jeho prořezání nejen na vzhledu, ale také na funkci.

Zubnímu kazu předcházejte

Kaz je infekční onemocnění, které je ovlivněno více faktory. Lze mu ale poměrně snadno předcházet. Nejdůležitější stále zůstává péče rodičů a jejich dobrá informovanost v tom, co všechno zahrnuje správná péče o dětskou ústní dutinu. K tomu patří, jak již bylo několikrát zmíněno, také kvalitní strava, dostatečný přísun fluoridů a pravidelné lékařské kontroly dvakrát ročně. „V malém procentu pak zvyšují pravděpodobnost vzniku zubního kazu některá vážnější celková onemocnění, poruchy tvorby a složení slin či vrozené vady zoubků, v těchto případech je vždy dobré konzultovat konkrétní situaci s ošetřujícím zubním lékařem,“ tvrdí závěrem lékařka.