Které místo je v domácnosti nejnebezpečnější pro spánek kojenců? Poslední výzkumy ukázaly, že jde o pohovku. Zvyšuje totiž riziko Syndromu náhlého úmrtí kojence.

Z více než 9000 úmrtí kojenců, ke kterým došlo mezi lety 2004 až 2012, celých 13 % zemřelo právě na gauči. Většina dětí pak byla mladší tří měsíců. A proč je to riskantní? Je pravděpodobné, že s miminkem na úzké pohovce usne i dospělá osoba (může tak dojít k zalehnutí kojence) a ve většině případů dítě neleží na zádech, ale na boku (pro malé miminko je tak snadné přetočit se na bříško obličejem dolů). Vědci tak varují, že zdřímnutí si přes den s miminkem na gauči může být nebezpečné.

Chcete-li pro své dítko udělat to nejlepší a zajistit mu bezpečný spánek, pak dodržujte níže uvedená 4 pravidla:

  1. Dítě ukládejte ke spánku vždy na záda. Je-li dítko dostatečně staré a přetočí se na bříško samo, pak mu ve spánku v takové poloze nebraňte.
  2. Dítě by mělo spát na pevném a rovném povrchu v postýlce nebo v kočárku, který splňuje současné bezpečnostní normy. Rozhodně nenechávejte miminko spát na gauči nebo vodní posteli.
  3. Postýlka by měla být prázdná. Všechny hračky, dečky, měkké předměty, polštáře a přikrývky z postýlky odstraňte. Pokud chcete miminko přikrýt, používejte spací pytel nebo ukládejte miminko nožičkami k okraji postýlky, aby se nemohlo do peřiny zachumlat.
  4. Malé miminko patří k matce. A proto je nejbezpečnějším místem pro spánek kojence postýlka nebo kočárek ve stejné místnosti, ve které spí rodiče.

Další tipy, jak snížit riziko SIDS (Syndromu náhlého úmrtí):

– kojte tak dlouho, jak to jen bude možné

– nabídněte miminku dudlík, zvláště při usínání (jsou ale i taková miminka, která ho odmítají, a proto mu ho nenuťte, pokud je to zrovna váš případ)

– udržujte v pokoji příjemnou teplotu, tak aby nedošlo k přehřátí miminka – na spánek odborníci doporučují 18 – 20 °C

– větrejte, ale zároveň dávejte pozor na průvan

– v blízkosti miminka nekuřte