Pro mnoho maminek znamená kojení na veřejnosti samozřejmost, zatímco jiné až tak v klidu nejsou, a při pouhé představě rozepnutí blůzy na veřejném místě jim vstávají vlasy hrůzou.

Prsa se ukazují na obrazovce, v časopisech, na billboardech a na plážích – ale paradoxně může být stále těžké odhalit je, když dojde na krmení dítěte na veřejnosti. Naštěstí existují způsoby, jak vaše dítě bezpečně a důvěrně nakrmit na veřejných místech.

Studenti z univerzity v severním Texasu vytvořili kampaň, která má podpořit práva kojících matek. Johnathan Wenske a Kris Haro z University of North Texas vytvořili sérii fotografií s názvem When Nurture Calls, kterou se snaží upozornit na diskriminaci kojících matek v Texasu.

„Chtěli byste tady jíst? Zákon neochraňuje kojící matky před obtěžováním, a často je tak nutí ke krmení svých dětí v odlehlých prostorách, jako jsou například veřejné záchodky,“ upozorňují reklamy.

Mám hlad!

Pravidelně dochází k výkřikům o matce, která byla během kojení „přistižena“ nebo se přestěhovala do veřejného prostoru. Matky by měly mít možnost kojit, kdykoli budou jejich děti potřebovat. Skrytí prsu při krmení je důkazem měnícího se vnímání. Nepohodlí s nápadem kojení na veřejnosti bylo uvedeno jako důvod pro některé ženy, které se rozhodly nepokračovat v kojení nebo plánovat kratší dobu kojení. Jiné ženy se rozhodly vyjádřit se a kojit, když jsou na veřejnosti.

V mnoha kulturách dnes existuje konflikt mezi konceptem mateřského mléka, který je čistý, nebo naopak kontaminovaný. V těchto situacích mohou být ženská prsa považována především za pohlavní orgán, a tedy soukromou část těla, která musí být neviditelná na veřejném prostoru.

Nechci kojit

Úzkost týkající se kojení před ostatními lidmi ovlivňuje trvání kojení u žen s nízkou sebedůvěrou nebo u lidí, kteří se domnívají, že společnost nesouhlasí s kojením na veřejnosti. Poselství veřejného zdraví, že kojení je důležité pro zdraví matek a dětí, bohužel nestačí.

Nikdo by vám neměl zabránit v kojení vašeho dítěte jednoduše proto, že jste ve veřejném prostoru. Neměl by vás požádat, abyste se „zakrývala“, rušit vás, nebo vás požádat, abyste se přestěhovala do jiné oblasti, která je „diskrétnější“.

TIPY PRO KOJENÍ NA VEŘEJNOSTI

  1. Vyberte si oblečení, ve kterém se budete cítit pohodlně. Můžete si koupit (nebo ušít) speciálně vyráběné kojící oděvy, které mají otvory pro snadnější kojení, nebo si můžete sestavit kojící oblečení z běžného oblečení. Volné tričko je často dobrou volbou v určitých situacích. Nebo můžete jednoduše rozepnout košili na jedné straně a nakrmit dítě.
  2. Vyberte snadno přístupnou podprsenku. Mnoho maminek používá sportovní podprsenky, které jsou pružné a dobře fungují.
  3. Vyberte si místo. Hledáte dvě věci: místo, kde můžete pohodlně sedět, ideálně s jistou podporou pro záda, stejně jako místo, kde jste pro veřejnost méně viditelné. V autobusu, sedící vedle okna znamená, že jste méně viditelná pro ostatní cestující a můžete se opřít o stranu autobusu, abyste to měla pohodlnější. Venku můžete najít místo, kde se můžete opřít o strom nebo lavičku zády, která vám poskytne podporu. V restauraci budete hlavně viděna vašimi jídelními společníky; pokud zde není žádný dětský koutek, můžete si vybrat židli u stolu směrem od jídelny.
  4. Zvažte krytí. Pokud se cítíte opravdu nepohodlně při kojení na veřejnosti, můžete zkusit zakrýt dítě a prsa pokrývkou nebo komerčně dostupným krytem. Nacvičte si to doma, protože mnoho dětí nemá rádo přikrývku nad jejich hlavami, zatímco je kojíte.
  5. Úsměv! Pokud si všimnete někoho, kdo se na vás podívá, když kojíte své dítě, a mračí se nebo vypadá zděšeně, usmějte se na něj! Víte, že děláte pro vaše dítě tu nejlepší věc. Pokud projevíte svou sebedůvěru přátelským úsměvem, můžete situaci změnit.