Je to velká věc, když vaše dítě začne poprvé ochutnávat pevnou stravu, tzv. příkrmy. Můžete být překvapeni, že zpočátku takovou stravu odmítá. Jak správně začít? A kdy, do jídelníčku vaší ratolesti, zařadit cereálie neboli obiloviny?

Kdy je ten správný čas

Jakmile bude vaše dítě ve věku čtyř až šesti měsíců, může začít projevovat známky připravenosti na pevné potraviny. K těmto příznakům patří například schopnost udržet hlavičku, otvírání pusinky, projevování zájmu o potraviny, které jíte. Když máte pocit, že je vaše dítě připravené a váš pediatr doporučí zavést pevnou stravu, můžete začít s přikrmováním. MUDr. Henry Bernstein, vedoucí oddělení generální pediatrie doporučuje přikrmování obilovinami a míchání obilných vloček s vaším mateřským mlékem. Konstatuje, že známá chuť mateřského mléka jim pomůže přijmout novou potravinu a obilovina má tendenci být méně alergičtější než jiné potraviny.

 

Kojenci právě zkoušejí nové, nepoznané, takže nesmíte být překvapené, pokud zpočátku odmítají vaše pokusy o krmení. Zkoušejte to znovu za pár minut. Jakmile si dítě zvykne na rýžovou obilovinu, pomalu zvyšte množství. Po přijetí rýžových obilovin pak můžete zavést pšeničné nebo ječmenné obiloviny, následovaných zeleninou, ovocem a nakonec masem. Vždy počkejte pár dní před zavedením dalšího druhu jídla. Tímto způsobem můžete sledovat jakýkoliv problém – průjem, nadýmání, vyrážky nebo jiné příznaky, které se mohou objevit z důvodu alergické reakce na potravu.

Cereálie k snídani

Řada obilovin může poskytnout spoustu vitaminů a minerálů a významně přispívají k příjmu vlákniny, ale mají také tendenci poskytovat mnohem více přidaného cukru, než se považuje za zdravé – zejména u rostoucích dětí. Přidaný cukr může obrátit zdánlivě nevinnou snídani na dezert.

V nové analýze pracovní skupina pro životní prostředí (EWG) řadí 1 556 obilovin, z toho 181 prodávaných dětem, s celkovým obsahem cukru podle hmotnosti a srovnává zjištění se současnými federálními dietními pokyny a jinými organizacemi.

Mezi nálezy patří:

  • Obiloviny určené dětem, uváděné na trh, mají o 40 procent více cukrů než obiloviny pro dospělé.
  • Většina cereálií prodávaných dětem obsahuje přidané cukry.

Ačkoli zjištění EWG vás mohou znepokojit v podávání cereálií vašim dětem, není nutné vyřadit obiloviny jako takové. Obilniny – obzvláště celozrnné, s vysokým obsahem vlákniny, s nízkým obsahem cukru – mohou nabídnout chutný a pohodlný zdroj vitamínů a minerálů. Obiloviny mohou být také skvělým jídlem, které se dobře spojí s výživami bohatými na živiny, jako je jogurt s nízkým obsahem tuku nebo bez tuku nebo mléko, čerstvé ovoce (nebo sušené ovoce bez přidaného cukru) a ořechy nebo semena.

Nejlepší zdravé cereálie

Chcete-li vybrat obilovinu bohatou na živiny, podívejte se na celozrnné. Zaměřte se na nejméně tři gramy vlákniny na jednu misku. Podívejte se, aby měla co nejméně přidaného cukru. EWG doporučuje ne více než jednu čajovou lžičku (4 gramy) na porci. Pokud vy a vaše děti jíte sladké cereálie a nechcete se jich vzdát, jezte je v menších miskách a menších porcích.

Takže co dělá dobrou, zdravou obilovinu? Věříme, že by měla obsahovat dávku celých zrn (16g) nebo alespoň celé zrno jako hlavní složku, relativně málo cukru (4g nebo méně), být dobrým zdrojem vlákniny (3g na porci) a být bez umělých barev a barviv.

Doporučený počet obilných jídel denně

  2-8 let 9-11 let 12-13 let 14-18 let
Chlapci 4 5 6 7
Dívky 4 4 5 7

Tipy na podávání:

Zrna jsou v mnoha různých odrůdách, takže by děti měly konzumovat nějaký druh zrna na snídani, oběd či večeři.

  • Pečené fazole, arašídové máslo.
  • Malá miska snídaňových cereálií s mlékem.
  • 1/2 šálku rýže, těstovin nebo nudlí.